A karácsonyfa (Kristpaam, Krespaam) története

2021. december 24. 09:14 | behir.hu

Az örökzöldek tisztelete már az őskori pogány népeknél megfigyelhető volt.

Az örökzöldek az örök élet szimbóluma a kelta, a germán mítoszokban is megjelent, és számos pogány szokás kötődik a tél gonosz erőinek elűzéséhez, a téli napforduló környékén, illetve az azt követő napokban. Így december 25-én, amely a Mithrasz-kultuszban a napisten születésének időpontja volt. A kereszténység Jézus születésnapjaként adaptálta 325-ben: az első nikaiai zsinat erre a napra tette a megváltó születését. Luther Márton volt az első, aki égő gyertyákkal díszítette fel a fenyőfát, s valószínűleg a német reformátor közvetítésével terjedt el a 16. században. Pesten az első karácsonyfa felállítását 1824-ben Brunszvik Teréz grófnő nevéhez kötik. A karácsonyfa állítás tömegesen a 19. században terjedt el.

Magyarországon a karácsony (Wainocht, Krestoog) és vízkereszt (január 6.) közötti időt a német néphagyomány Zwölfnächte néven említi. Ez az időszak, de különösen a szenteste éjszakája (Hailiga Nocht, Krestoogsnocht) a néphit szerint démon-űzésére szolgált. A gonosz hatalmakkal szemben elsősorban ostor-csattogtatással, lövöldözéssel, tülköléssel és füstöléssel védekeztek.

Dél-Magyarország egyes falvaiban december 24-én este (Krestoogsowed, Hailige Owed) pásztorok (Halter) vonultak végig a falun ostort pattogtatva és kolompolva. A gazdák cserébe élelemmel és borral ajándékozták meg őket. A magyarországi németek rendszerint borókabokrot (Wacholderpaam, Kraunawaitn) állítottak, és azt díszítették színes papírfüzérekkel, aszalt gyümölccsel, pattogatott kukoricával (keplatste Kukruts), ezüstözött vagy aranyozott dióval, almával, fügével, mézeskalács-figurákkal, süteménnyel.

A magyarországi német falvakban karácsonykor szintén szokás volt a betlehemi játék (Christkindl- vagy Betlehemspiel). Iskoláskorú leányok és fiúk jártak házról házra, angyalnak, pásztornak, Máriának, Józsefnek és gazdának öltözve. Karácsonyfát vagy a betlehemi istálló kicsinyített mását vitték magukkal,. Sok településén az Ádám-Éva-játékot adták elő, melyet paradicsomi játéknak (Paradeisspiel) is neveztek, és amely az első emberpár történetét mutatta be. Mindkét játéknak megvannak a magyar megfelelői is.

Áldott, békés karácsonyi ünnepeket!

Békéscsaba Megyei Jogú Város Német Nemzetiségi Önkormányzata

További programok »

Kultúra

FEL