A békéscsabai nemzetiségi önkormányzatok is készülnek az ünnepre

2021. december 24. 15:14 | Vincze Attila

Ahány ház, annyi szokás – tartja a mondás és ez igaz a különböző nemzetek karácsonyi hagyományaira is. A békéscsabai nemzetiségi önkormányzatok tagjai évszázados tradíciókkal hangolódtak a Szentestére.

A békéscsabai német nemzetiségi önkormányzatnál évek óta hagyomány az adventi sütikészítés. Ezúttal a tradicionális német süteményeket a Zwack József Technikum konyháján készítették el. Mint kiderült, az egyik legismertebb karácsonyi édességünk német közvetítéssel érkezett a 19. században hazánkba, így itt sem maradhat el a szokásos bejgli készítés.

– A német nemzetiség körében is jellemző a bejglisütés a karácsonyi időszakban, annál is inkább, mert a bejgli valahogy Ausztrián keresztül jutott el hozzánk és valószínű, hogy a beugen igéhez kapcsolódik, ami magyarul azt jelenti, hogy hajlítani – mesélte Egeresi Mária, a békéscsabai német nemzetiségi önkormányzat elnökhelyettese. 

A karácsony a csabai szlovákság életében a mai napig jelentős ünnep, melynek legfontosabb eseménye a Szenteste. A szlovákok az ősi hagyományaikból számos elemet mindmáig megőriztek. Kiszely András, a békéscsabai szlovák nemzetiségi önkormányzat elnöke elmondta, hogy ilyenkor a teljes család leül az asztalhoz, és csak a vacsora végeztével állhat fel. Az étkezés előtt viszont több szertartást is végrehajtanak, ilyen a család összetartozását jelképező almaszeletelés vagy diótörés is.

– A kosárból mindenki diót választott magának, ezt feltörték, és ennek volt egy kis mágikus jóslatú jellege is: akinél egészséges dió volt, az a következő évben szintén egészséges maradt, akinél romlott volt a dió, annak elővigyázatosan kellett élnie, hiszen egy betegség lehet elkísérte a következő évben – fogalmazott.

Lengyel dallamok csendültek fel karácsony előtt nem sokkal az egyik békéscsabai étteremben. A nemzetiségi rendezvényen Leszkó Malgorzata, a békéscsabai lengyel önkormányzat elnöke elevenítette fel a karácsonyi szokásaikat. Mint mondta, Szenteste se alkoholt, se húst nem fogyasztanak, azonban a jókívánságok mellett nem maradhat el a szent ostya törése.

– Az ostya ajándékozásnak régre visszanyúló hagyománya van Lengyelországban, eredetileg a 17. században kolostorokban és templomokban készítették. Jellemzően az ostyákra valamilyen bibliai jelenetet nyomtak, mint pl. Jézus Krisztus születése – mondta. 

Az elnök hozzátette, hogy a karácsonyi vacsora alkalmával mindig kikészítenek egy plusz terítéket is arra az esetre, ha egy váratlan vendég érkezne a családhoz látogatóba.

További programok »

FEL