– Dodó bácsi a 20. század egyik utolsó polihisztora volt – meséli dr. Sicz György, aki a néhai pedagógus születésének a 110. évfordulójára szervezte meg a hétvégi programfolyamot. – Egy nagyon széles érdeklődési körű, dinamikus embernek ismertük. Sajnos nyugodtan kimondhatom, hogy sokan csak a halálát követően ébredtek rá, hogy mekkora géniusz volt.
Dr. Sicz György – Fotó: Such Tamás / behir.hu
Hozzáfűzi, többek között hozzá kötődik a berényi úszósport megalakulása, azonfelül a TIT oszlopos tagja volt, amelynek kötelékében nagyon érdekes előadásokat tartott, valamint szinte bejárta a fél világot. Háromszor kapott katonai behívót, és hat évet töltött a háborúban. Társaival négyszer esett fogságba, ahonnan négyszer szöktek meg. Egy élő lexikon volt, illetve híres volt a cetlijeiről, amelyekre számtalan érdekes rövidítést jegyzett fel.
Dodó bácsi
Az utóbbival kapcsolatban Irányi Dezső Rudolf, Dodó bácsi fia, az Irányi Dezső-emlékkötet szerzője megjegyzi, amikor Dél-Afrika terményeit tanította, akkor a diákoknak csak annyit kellett megjegyezniük: "kakában cunád", azaz kakaó-banán-cukornád. Na ezt a gyerekek bizony sosem felejtették el.
Irányi Dezső Rudolf – Fotó: Such Tamás / behir.hu
– Eredendően történelem-földrajz szakos volt – folytatja –, csak amikor az 1945-ös rendszerváltást követően nem úgy tanította a törit, ahogy kellett volna, elvették tőle a tantárgyat. De nem esett kétségbe, mert imádta a természetet: minden egyes nyári szünet kirándulással telt el, nagyon sokat csavarogtunk, kerülte a szervezet utakat, igazi bakancsos turista volt.
Íme, egy történet az emlékkötetből:
***
A hétvégi, Volt egyszer egy Dodó bácsi programról bővebben: ITT!