A rendezvény kora délután a békéscsabai Vasúti temetőben kezdődött. Többek között beszédet mondott Irányi Dezső Rudolf, Dodó bácsi fia és Kőrösi András, a pedagógus egykori tanítványa, majd a megjelentek megkoszorúzták Dodó bácsi sírját.
A program oroszlánrésze az Emlékülés Irányi Dezső tiszteletére címmel a Békés Megyei Könyvtárban folytatódott.
Herczeg Tamás országgyűlési képviselő beszédében elmondta – utalva dr. Sicz György későbbi előadásának tartalmára –, Irányi Dezső egy igazi csabai kis-nagyember volt. A szerénysége mögött óriási lélek, tudás, nagyvonalúság, bátorság rejtőzött.
– Dodó bácsi egy olyan tanár volt, aki élete során számos kitüntetést kapott, de mégis a legnagyobb kitüntetés számára tanítványai szeretete volt. Ő nem csupán tárgyi ismereteket, hanem átfogó tudást, életfilozófiát adott át – fogalmazott Varga Tamás alpolgármester. A köszöntőket az Életképek Irányi Dezső múltjából című szerkesztett műsor követte – Tomanek Gábor színművész előadásában.
Varga Tamás Dodó bácsiról mesél – Fotó: Such Tamás / behir.hu
Az Irányi Dezső, az emblematikus tanár című etapban Paláncz György, a BSZC Széchenyi István Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Technikum és Kollégium (Közgé, Dodó bácsi jogutód iskolája) igazgatója magasztalta a legendás pedagógust. Megjegyezte, Dodó bácsi egy emblematikus tanára volt az iskolának, egy olyan példakép, akire büszke az intézmény, és „természetesen nagy örömmel álltunk mi is a kezdeményezés mellé, és segítettünk abban, hogy ez a mai emlékülés létrejöhessen”.
Azt követően a tudós tanárra emlékezett dr. Köteles Lajos ny. főigazgató – mindezzel igazolva, hogy Irányi Dezső egy igazi polihisztor volt. A család nevében ismét Irányi Dezső Rudolf, a tanítványok részéről Kőrösi András és Kmetykó András emlékezett meg.
Majd a program Rakonczás Szilvia nyugalmazott könyvtárigazgató közreműködésével, a Volt egyszer egy Dodó bácsi című könyv bemutatójába fordult. (A kötet szerzője nem más, mint Irányi Dezső Rudolf.)
A fentebb említett Csabai kis-nagyemberek című kötetsorozatról dr. Sicz György kertészmérnök, az ünnep egyik főszervezője mesélt. A rendezvény moderátori szerepkörét Juhász Zoltán, a Békés Megyei Könyvtár igazgatója töltötte be.
Az emlékülést követően a könyvtár földszinti folyosóján dr. Erdész Ádám ny. levéltárigazgató nyitotta meg az Irányi Dezső-emlékkiállítást. A tárlat kurátora Forrainé Kovács Márta, a Munkácsy Mihály Múzeum történész muzeológusa volt.
És akinek mindez nem volt elég, azt a szervezők szeretettel várják vasárnap 15 órakor a Veszely Csárda melletti, Ókörös-parti erdei házba, ahol Dodó bácsi, a családi műgyűjtő múzeumának megtekintése kötetlen beszélgetéssel és szalonnasütéssel folytatódik a háromnapos dzsembori.
„A szervezők nyárs hozását kéretik” – áll a meghívóban.