Az elmúlt időszakban a művelődési ház mögött, egy kis épületben működött a könyvtár. Az ingatlan nem bibliotékának épült, és már évtizedek óta rossz állapotban volt. A város polgármesterének javaslatára a képviselőtestület úgy döntött, hogy elköltöztetik az intézményt egy időre. Végül úgy alakult, hogy nem ideiglenesen helyezik át a könyvtárat, hanem végleges helyet találtak neki.
– Az által, hogy új óvodát építünk, felszabadult egy óvoda-telephelyünk, ami egy nagyon értékes, régi sváb jellegű ház, ami nagyon jó állapotban van. Ezt újítottuk fel a Magyar Falu Program segítségével. Így a korábbi óvoda épületének is hamar sikerült új funkciót találni. Most egy gyönyörű, patinás épületben kap megfelelő, igényes helyet a könyvtár – számolt be Szelezsán György.
Az ünnepségen jelen volt dr. Kása Róbert, a Békés Megyei Kormányhivatal hatósági főosztályvezetője, aki beszédében kiemelte: a kormány célul tűzte ki, hogy növelje kistelepülések népességmegtartó képességét, és új közösségi tereket hozzanak létre.
– Elek viszonylag kicsi és új város, de lakói lelkesen és kitartóan valósítják meg a kitűzött céljaikat. Az óvoda megújításával elindult egy folyamat, és esély nyílt egy másik kulturális intézmény létrehozására. A közel 35 millió forint értékű beruházás a jövőbe tekintő gondolkozást tükrözi. Azt kívánom, hogy aki ide belép, azt érezze, mint én, amikor beléptem: hazaérkezett, otthon van, megérkezett a tudás palotájába – fogalmazott a főosztályvezető.
Az épület felújítását mintegy 30 millió forintos összegből végezték el a kivitelezők. A berendezések beszerzésében a Békés Megyei Könyvtár nyújtott segítséget, hiszen a Nemzeti Kulturális Alaphoz fordultak pályázati forrásért. Innen további közel 4 millió forint érkezett, amelyből új eszközökkel és bútorokkal szerelték fel az intézményt.
– Igyekszünk a további működést is segíteni majd a magunk eszközeivel. Segítünk megteremteni a feltételeket ahhoz, hogy élmény legyen a könyvtárba járni, idejönni és itt maradni, gyakran visszajönni – ígérte a Békés Megyei Könyvtár igazgatója, Rakonczás Szilvia.
Az intézmény névadója Reibel Mihály, aki 1931-től haláláig, 28 évig volt a település plébánosa – erről már dr. Kovács József, országgyűlési képviselő beszélt.
– Ő egy kiváló ember volt, a mai Románia területéről érkezett ide Elekre, ez volt magyar területen az egyedüli munkahelye. A katolikus plébánia vezetése mellett a közéleti tevékenységbe is bekapcsolódott, országgyűlési képviselő volt. Ő sajnos megélte a Trianon utáni szörnyűséges időszakokat, az ott vállalt helytállásaiért megkóstolta a – most már Románia területén lévő – börtönök hangulatát. Magyarországon pedig az 56-os forradalom után vártak rá olyan dolgok, amelyek sajnos még nagyon sokakra, és miután ezekben a napokban éppen ennek lesz évfordulója, így most rá is emlékezünk – mondta a képviselő.
Ezt követően a nemzeti színű szalag átvágásával ünnepélyesen is átadták a megújult épületet a közösségnek. Az esemény zárásaként a Békéscsabai Jókai Színház művészei, Liszi Melinda és Lovas Gábor adtak műsort a jelenlévőknek.