Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola igazgatója már korábban is tájékoztatta hírportálunkat az intézmény 2000-es megalakulásáról, amelyet a békéscsabai Balassi Táncegyüttes utánpótlását biztosító művészeti iskolaként tartanak számon. A suli jelenleg több mint 500 tanulóval rendelkezik. Célja a magyar népi kultúra - azon belül is a néptánc, népi ének, néprajz - megismertetése a mai kor gyermekeivel, valamint a készségek és képességek kibontakoztatása és fejlesztése. A tanórákon a Kárpát-medence különböző tánctípusaival, énekeivel, szokásaival, hagyományaival ismerkednek meg a tanulók. Az intézmény szakmai munkájának elismeréseként elnyerte a kiváló iskola címet. A Hétpróbás Néptánciskola rendszeres résztvevője a tanulmányi versenyeknek, fesztiváloknak, ahonnan tanulói rendre díjakkal, elismerésekkel térnek haza.
Az igazgató kiemelte, csütörtökön folytatódik a vizsga.
– Nemcsak a hétfői napról van szó, ugyanis csütörtökön lesz még egy társelőadásunk, mivel összesen 550 növendékünk van és így mindenkinek lehetőséget tudunk biztosítani a színpadon. Mivel művészeti intézmény és néptánciskola is vagyunk egyben, elválaszthatatlan tőlünk a színpadi művészet, az év végén pedig az esztendő során tanultakat mutatják be a diákok. Természetesen ilyenkor a tanáraink által összeállított koreográfiák kerülnek a közönség elé – fogalmazott Vaszkó János.
Az intézmény 6 éves kortól foglalkoztatja a táncolni vágyókat a Balassi Bálint Táncművészetek Házában, ahol az alsós évfolyamokon a Kazinczy és a Belvárosi iskola tanulói vesznek részt a tanórákon. Ezenkívül a Jankay, a Petőfi, a Gerlai, az Erzsébethelyi és a Lencsési iskolákban működő telephelyeken is folyik néptáncoktatás, a tanáraik vezetésével.
Hozzátette, a néptánc komplex fejlesztő tevékenység. A népi játékok az életre készítik fel a gyerekeket, a tevékenység által sokkal fejlettebbé válhat a táncosok szociális érzékenysége. Nyomatékosította, hogy ebben a korban az a fontos, amit a tánc által kapnak a gyerekek.
E gondolatot erősítette meg Mlinár Pál, a Balassi Közalapítvány igazgatója, aki kiemelte, hogy a néptánc rendkívül fontos, hiszen nemcsak tánclépéseket tanulnak meg a növendékek, hanem egy igazi, élő közösségben vannak, ahol értéket sajátítanak el.
A rendezvényen közreműködött a Suttyomba zenekar.