A Felvidékről kitelepített magyarokra emlékeztek Békéscsabán

2022. április 12. 16:40 | Hidvégi Dávid

A békéscsabai önkormányzat minden évben megemlékezik arról, amikor több tízezer embernek kellett azonnal hátrahagynia a hazáját, értékeit és egyetlen bőrönddel, valamint néhány személyes tárggyal elindulni az ismeretlenbe.

Az Országgyűlés 2012. december 4-én fogadta el, hogy április 12. a Felvidékről kitelepített magyarok emléknapja legyen arra való tekintettel, hogy 1947. április 12-én ezen a napon indították el az első transzportot a vagonokba kényszerített magyarokkal. 1949. június 5-ig több mint 76 ezer embert szállítottak át Magyarországra. Békéscsabára közel 500 felvidéki magyar család érkezett, akik a megyeszékhelyen és a környező tanyavilágban kezdtek új életet.

A város polgármestere megemlékező beszédében hangsúlyozta, a felvidéki magyarok értékeiktől megfosztva, hideg vagonokba zárva, megriadva, lefogyva, éhesen és betegen érkeztek a településre, melynek lakói minden kitelepítettet befogadtak. 

– Gyerekek és idősek egyaránt voltak közöttük. Hasznos tagjai voltak, leszármazottaik pedig hasznos tagjai lettek a csabaiak közösségének, amiért köszönettel tartozunk nekik. Emlékezzünk azokra, akik a Beneš-dekrétumok, a jogtiprások ellenére megőrizték magyarságukat – tette hozzá Szarvas Péter.

(Fotó: Hidvégi Dávid/behir.hu)

 

Barcs Anikó, Barcs Józsefné Csizmadia Margit átélő lánya idézte fel a megjelenteknek az akkori borzalmakat. Mint mondta, a magyar lakosság a 11. századtól művelte azt a földet, ahonnan elüldözték. Az etnikai tisztogatások alapelveit már 1942-44-ben kialakították, majd bezárták a magyar nyelvű iskolákat, betilották a magyar nyelv nyilvános használatát, a magyar nyelvű istentiszteleteket, elbocsájtották állásukból a magyar nyelvű közalkalmazottakat, elvették a magyarok üzemeit, elvették az egészséügyi ellátást, a nyugdíjat és a szociális juttatásokat. 1947-től pedig, a Beneš-dekrétumok által adott „jogok” alapján, birtokba lehetett venni a vagonokba parancsolt, elhurcolt, kitelepítésre ítélt, vagy eltűnt, eltüntetett magyarok elvett házait, portáit, vagyontárgyait...

A megemlékezés koszorúzással zárult a városháza árkádsorán.

 

Galéria

További programok »

Itthon

Jónak lenni jó!

Az elmúlt tizenkét évben 360 család kapott segítséget a törökbálinti Tábitha Gyermekhospice Ház különböző szolgáltatásainak köszönhetően, és jelenleg is több mint húsz család vár arra, hogy bekerülhessen az intézménybe - mondta el Szilágyi Béla, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke a Duna televízión zajló egész napos műsorfolyamban vasárnap reggel – írja az MTI.
13:22
FEL