75 éves a Körösparti Vasutas Koncert Fúvószenekar

2023. október 27. 12:23 | Csiffáry Zsuzsanna

Hétvégén számos zenei program közül válogathatnak az érdeklődők: szombaton és vasárnap nemcsak a Zenit fesztiválon vehetnek részt, hanem a 75 éves Körösparti Vasutas Koncert Fúvószenekar is jubileumi koncerttel készül. A zenekar menedzserét, Mohácsiné Szeverényi Ágnest kérdeztük a programról és annak jelentőségéről.

A 75 éves Körösparti Vasutas Koncert Fúvószenekar jubileumi koncertet ad a hétvégén, amelynek apropóján Mohácsiné Szeverényi Ágnest, az együttes menedzserét kerestem fel.

 – A Körösparti Vasutas Koncert Fúvószenekar több, mint egy zenekar, többet jelent számunkra annál, hogy hetente próbálunk, néhány havonta koncertezünk. Egy összetartó közösségről van szó. A zene csapatépítő ereje egyértelműen tetten érhető együttesükben. Hétről hétre nemcsak szakmailag készülünk, hanem a szívünk is ugyanúgy. Különösen, ha egy-egy megmérettetésen szerepelünk, térzenét vagy jubileumi koncertet adunk, mert ez a zene és a közösség, valamint a város ünnepe is egyaránt. Mindig jó fellépni a Csabagyöngyében, telt ház előtt. A vasárnapi koncerten az egykori tagok is részt vesznek. A zenekarunk tevékenysége a jövőt is élteti, hiszen a fellépők között a Körösparti Junior Fúvósok is jelen lesznek. A zenekar egykori vezetője, Szűcs Csaba is visszatér a koncert erejéig. A koncert fő zeneanyagaként nagyon nívós összeállítást halllhatnak majd Döge Csaba vezényletével. Domokos Balázs vezényletével is felcsendül két előadás az "utánpótlás" jóvoltából – mondta Mohácsiné Szeverényi Ágnes. 

A zenekar menedzsere hozzátette, hogy az együtteshez való viszonya több mint 25 évre nyúlik vissza, hiszen ő maga is Körösparti Junior Fúvós volt. 

A jubileumi koncerten többek között felcsendülnek Pécsi József, Hidas Frigyes, Farkas Antal, Robert Sheldon és Jacob de Haan művei.

 

A zenekar története

A Vasutas Fúvószenekar Békéscsaba, Békés Vármegye zenei életének mindig fontos tényezője volt. Megszállottság, szakmai alázat és a lehetőségek szüntelen keresése, talán ez a három fő szempont volt ébren tartója. A Vasutas Fúvószenekar 1948. július 25-én jött létre a második világháború után a MÁV Zene- és Dalegylet újjászervezésével.

 1952-től a Vasutas klubban, népszerűbb nevén a Kolibriben tartották összejöveteleiket, melyek nagyon látogatottak voltak a város akkori fiatalságának körében.  Az évtized fordulója fontos állomás volt az együttes életében. 1969-ben ugyanis megszüntették a helyőrségi és a postás zenekarokat. A Vasutast 1970-ben a Városi Tanács kezdeményezésére átszervezték, feltöltötték. Ezt követően már nem volt feltétel, hogy csak vasutas lehet tagja a zenekarnak.

1970-ig Lendvai Ferenc, Bacsó Lajos és Tóth Pál állt a pulpituson. Ötvös Nándor karnagy 1970-től 1993-ig újszerű szemléletet vitt a zenekarba, lazább műsorpolitikát meghonosítva. A hagyományos indulózenén kívül sokféle nemzeti táncot, polkát, keringőt, de magyar népdal-feldolgozást is játszottak, továbbá opera- és operett egyvelegeket. Műsorpolitikájukat 1993-tól Kepenyes Pál karnagy tette lendületessé, új repertoárral a megszokottól eltérővé. 1997-től Bíró Tamás zeneiskolai tanár lett a zenekar vezetője. 2000-től 2004-ig Géczi Gusztáv egykori katonazenész és trombitatanár vezetése alatt a zenekar a történelmi magyar indulók elismert előadója lett.

1976 óta a zenekar próbáinak a Vasutas Művelődési Ház ad otthont. Az időközben 1988-ban megalakult mazsorett csoporttal kiegészülve a zenekar több fellépéshez jutott, a szereplések száma is nőtt.

2004 szintén nagyon jelentős időpont a zenekar életében: a Vasutas Fúvószenekar és a Körösparti Junior Fúvószenekar egyesült és ezen túl Körösparti Vasutas Fúvószenekarként működött tovább a Vasutas Művelődési Ház fenntartásában, Békéscsaba Város Önkormányzatának, és a Bartók Béla Zeneiskola támogatásával. Az együttes élére Szűcs Csaba harsonaművész, zenetanár; Békés Vármegyei Príma-díjas karmester került. Szűcs Csaba nagyon meghatározó karmester volt a zenekar életében. Munkásságának köszönhetően a helyi közönség már tudja, hogy egy fúvószenekar nem csak indulókat játszhat, hanem magyar zenei művek, musical részletek, filmzenék, komolyzenei művek is szerepelhetnek a repertoárban. A közösen eltöltött évek alatt a zenekar számtalan nemzeti és nemzetközi fesztiválon, versenyen vett részt, melyhez nagyon sok segítséget nyújtott a VOKE Békéscsabai Vasutas Művelődési Háza vezetése és kollektívája is. Lehetőségeihez mérten támogatta és a mai napig támogatja az együttest.  Az együttes a számos hazai elismerés mellett  külföldi sikereket is magáénak tudhat, amelyek közül talán a legrangosabb a 2012-ben a szerbiai Zrenjanin (Nagybecskerek) városában a „BEGA FEST” Nemzetközi Fúvószenekari Verseny, amelyen a zenekar a nemzetközi zsűri értékelése alapján abszolút I. díjat nyert, illetve 2016 júliusában a luxemburgi Diffwinds nemzetközi fúvószenekari fesztiválon kiemelt első díjban részesültek.

 A számos belföldi és külföldi versenysiker mellett - komoly elismerés a „Békéscsaba kultúrájáért” kitüntetés, melyet a város 2002-ben adományozott az együttesnek. A zenekar szakmai vezetője és karmestere 2015 szeptembere óta Döge Csaba harsonatanár, kamaraművész, a gyulai Erkel Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola pedagógusa. Ebben az évben a zenekar vezetősége megalapította a Békéscsabai Körösparti Vasutas Fúvószenekar Egyesületet, mely tevékenysége során támogatja a Fúvószenekar működését. Felkarol minden, olyan célkitűzést és kezdeményezést, amely a fúvószene és a fúvózenekar ügyéhez kapcsolódik.

Tevékenységei közé tartozik, zenei szakmai programok szervezése, lebonyolítása azokon történő részvétel támogatása. Hazai és nemzetközi fúvóstalálkozók szervezése és megrendezése, közreműködés rendezvényeken, minősítő fesztiválokon. Az egyesület feladatának tekinti a zenei kultúra tanulását, széleskörű terjesztését, a fúvószene társadalmi rangjának emelését. Célja a Békés vármegyei fúvószenei hagyományok ápolása és továbbfejlesztése. A fúvószenekar - Békés vármegye különböző településein élő - tagjainak összefogása és számukra rendszeres közös zenélési lehetőség biztosítása. Cserekapcsolatok létesítése, kapcsolattartás hazai és külföldi zeneoktatási intézményekkel és fúvószenei együttesekkel. Hang- és képrögzítés a zenekar koncertjeiről, stúdióban bemutatkozó anyag készítése és terjesztése. Célja a zenekar fellépési körülményeinek megteremtése, fúvószenei hagyományok ápolása, a zenét tanuló fiatalok bevonása a művészeti csoport életébe, a zenekari közösség megerősítése a csoport fennmaradása érdekében.

Karmesteri tevékenysége alatt ünnepelhette a zenekar 70. éves fennállását, melyet egy CD lemez elkészítésével ünnepelt meg 2018-ban az együttes. A zenekart az a megtiszteltetés érte, hogy bekerült a Békéscsabai Települési Értéktárba, melynek elismerő oklevelét a jubileumi koncert során vehette át a zenekar vezetője. A zenekart képviselő tagok 2019. január 20-án vehették át a Csabagyöngye Kulturális Központ által alapított Tisztelet-díjat, melyet a Csabagyöngye Kulturális Központ számára nyújtott kimagasló szakmai támogatásáért kapott az együttes.

2022-ben a sajnálatos orosz-ukrán háború apropójaként szervezett jótékonysági koncertet a zenekar. A befolyt összeget a Nagydobronyi Gyermekotthon javára ajánlották fel. Az elmúlt időszak legnagyobb élményt nyújtó fellépése a Toscana Music Festival volt, melyet 2023. július 19-23. között rendeztek meg. Ezt az évet a zenekar 75 éves fennállásához kapcsolódó programok teszik emlékezetessé.

 

További programok »

FEL