A 70 évnél idősebb személyek ellátását a jogszabály értelmében oldja meg a város, amennyiben bejelentkeznek a békéscsabai önkormányzatnál és igénylik a segítséget.
– A kedd délutáni adatok alapján 58 olyan személy volt, aki 70 évnél idősebb és önként vállalta, hogy nem hagyja el a lakóhelyét, valamint kérte az önkormányzatot arra, hogy oldja meg az ellátást. A város segít a napi egyszeri meleg étel biztosításban, a bevásárlás megoldásában és a gyógyszerek beszerzésében, valamint azok házhoz szállításában – hangsúlyozta Békéscsaba polgármestere. Szarvas Péter hozzátette: az önkormányzati intézmények esetében a humánerőforrás átcsoportosítást sikeresen és gyorsan megoldották. A polgármesteri hivatal szociálpolitikai osztálya végzi a munka szervezését.
A polgármester kiemelte: az érintetteknek kötelező megtéríteni a megvásárolt termékek, a melegétel, illetve a gyógyszerek árát, tehát mindenkinek ki kell fizetni a házhoz szállított termékek költségét. Mint mondta, a tapasztalatok szerint a szépkorúak – főleg a 70 év felettiek esetében – a készpénzforgalom a legjellemzőbb, sok nyugdíjasnak nincsen bankszámlája, így nem működik sem a kártyás fizetés, sem az átutalásos fizetés. Ezért a kollégáik a borítékban elhelyezett készpénzt kesztyűben veszik el, illetve abban adják vissza a visszajárót. Azok a kollégák, akik az ellátást biztosítják, minden védőfelszereléssel – szájmaszkkal, gumikesztyűvel – rendelkeznek, így a szépkorúak, és az önkormányzat munkatársai is biztonságban vannak. Szarvas Péter hozzátette: az ellátást önkormányzati járművekkel oldják meg; a meleg ételt a helyzetre való tekintettel egyszer használatos, eldobható csomagolóanyagban viszik el az idősekhez.
A polgármester emellett felhívta a figyelmet arra, hogy internetes felületen lehet (ide kattintva) bejelenteni az igényt a 70. életévüket betöltött személyek ellátására, emellett az érintettek telefonon vagy emailben is jelezhetik az igényüket. Ebben az esetben is nyilvántartásba veszik a jelentkezőt, és biztosítani fogják az ellátást.
"Eddig azt tapasztaltuk, hogy jó néven veszik a segítséget az érintettek. Békéscsabán fegyelmezetten viselkednek, az otthon tartózkodók pontosan érzik, hogy az ő érdekükben történik az önkéntes házi karantén vállalása" – összegezte a tapasztalatokat Szarvas Péter.