Az ünnepi eseményen elsőként Kutyej Pál evangélikus lelkész köszöntötte a jelenlévőket. Emlékeztetett, hogy 1718-ban, amikor a Felvidékről érkező telepesek megérkeztek Csabára, akkor a mai főtér helyén elővették a számukra oly becses énekeskönyvet, a Tranosciust, és az “Isten néked erőm bizodalmam” kezdetű énekkel köszönték meg, hogy új otthonra találhattak.
– Elindult az itteni életük és gyarapodtak mind lélekben, mind földi javakban. Felépítették először a Kistemplomot, majd azt kinőve az akkori igényekhez igazodva, minden nehézség ellenére az anekdoták szerint énekelve kezdték el megépíteni Közép-Európa legnagyobb templomát, amelyet 1824. június 29-én felszenteltek, immáron pontosan 200 esztendeje. Azóta hétről hétre szól az Isten dicsérete e falak között. Ma amikor visszaemlékezünk a mögöttünk álló 200 esztendőre, amikor hálát adunk a mindenható Istennek az őseinknek adott hitért, erőért, gondoskodásáért. Mi is énekszóval köszönjük meg a Mindenhatónak, hogy ő a tenyerén hordozott minket, csabaiakat és kérjük őt áldjon, védjen ezután is minket – fogalmazott.
A koncert első részeként a Tranosciusból énekelt négy éneket a békéscsabai szlovákok hagyományőrző kórusa, a Csabai Ružička Népdalkör, az előadást citerán kísérte Ocsovszki Ildikó, a dalkör vezetője és egykori tanítványa, Gergő Marcell.
A Nagytemplom – a szakrális jelentősége mellett – Békéscsaba történelme is – erről már Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere beszélt ünnepi köszöntőjében.
– Mi, csabaiak büszkék vagyunk a Nagytemplomra. Büszkén mutatjuk meg a hozzánk érkezőknek, nagy kitárt szívvel beszélünk arról, hogy Közép-Európa legnagyobb evangélikus temploma található Békéscsabán. Szeretjük a három hajós templomot. Tudjuk, hogy 75 méter magas a templomtorony és nagyon nagy örömmel beszélünk a templomunk történelméről. Az a születésnap, amely százzal maradék nélkül osztható, az különleges magasztosságú – emelte ki Szarvas Péter.
Békéscsaba polgármesterének köszöntőjét, Herczeg Tamás országgyűlési képviselő ünnepi gondolatai követték.
– Belépve ebbe a templomba belülről látok egy hatalmas épületet, amelynek ereje van. Az épület kétszáz éve itt áll a város egyik legfontosabb útja mellett és látszik, hogy erős a közössége, melynek tagjai kétszáz esztendeje tudják, hogy Istenhez bizton fordulhatnak, belé biztonsággal kapaszkodhatnak. Derűlátó vagyok, hiszen a békéscsabai evangélikus közösség a kétszáz éves templom mellett háromszáz éves gyökerekkel rendelkezik, és ezekből a gyökerekből táplálkozik a jelen és ebből fog erőt meríteni a jövő – hangsúlyozta ünnepi beszédében az országgyűlési képviselő.
Az ünnepi eseményt hosszú felkészülés előzte meg, hiszen már február óta próbáltak a “200 év 200 hang” elnevezésű ünnepi hangversenyen résztvevő kórusok – a Békéscsabai Evangélikus Vegyeskar, a Bartók Béla Vegyeskar, a Békéscsabai Chopin Kórus, a Calandrella Kamarakórus és a város kórusaiban nem éneklő, de erre az alkalomra csatlakozó énekesei. Az eseményen közreműködött a Békés Megyei Szimfonikus Zenekar Rázga Áron karmester vezetésével, valamint szólót énekelt Galambos Hajnalka énekművész.
Az evangélikus gyülekezet kántora, Alföldi Csaba orgonaművész az ünnepi évfordulóra egy olyan versfeldolgozást írt át kórusra és orgonára, amelyet kétszáz éve a nagytemplom felszentelésére írtak. Az ünnepi alkalom volt a darab ősbemutatója, ahogy annak a zeneműnek is, amelyet a Békéscsabai Bartók Béla Művészeti Szakgimnázium idén érettségizett diákja, Varga István komponált a jubileumra.