Kutyej Pál: Hálaadó kavalkád lesz a nagytemplom felszentelésének bicentenáriumán

2024. május 25. 12:23 | Mikóczy Erika

A Békéscsabai Evangélikus Nagytemplom felszentelésének 200. évfordulóját ünnepli június 29-30-án az evangélikus gyülekezet. Ennek kapcsán beszélgetett Kutyej Pál lelkésszel a 7.Tv Aktuális című műsorában D. Nagy Bence műsorvezető.

 

A városi kórusokból, énekelni szerető csabaiakból verbuválódott összkar már javában készül a jeles évfordulóra és készül a gyülekezet is. Mikor lesz bicentenáriumi ünnepség?

– Nem csak az evangélikus gyülekezet ünnepel, hiszen a Békéscsabai Evangélikus Nagytemplom a város egyik jelképe és büszkesége. 1824. június 29-én szentelték fel a nagytemplomot, ami azért épült, mert nagy létszámúra duzzadt itt az evangélikus gyülekezet. Mivel most június 29-e szombatra esik, szombatra és vasárnapra kétnapos ünnepségsorozatot terveztünk. Ha minden jól megy, akkor ez egy olyan ünnepi, hálaadó kavalkád lehet, ami a mai kor emberének is bemutatná magát a szentelést, bemutatná azt, hogyan is tudunk hálát adni Istennek ezért a 200 esztendőért, a nagytemplomért, a gyülekezetért, mindazért, amit hitünk szerint tőle kaptunk.

 

– Mi a jelentősége a templomszentelésnek? Hiszen az épület templomnak épül, nem tölthet be más funkciót.

– Ha valami szentély lesz, az az ember számára egy többletet jelent. Mivel itt egy épületről van szó, mi azt szoktuk mondani protestánsként, hogy itt áldás történik azokra, akik ezt a templomot használják. Egy-egy ünnepi alkalommal, amikor mondjuk egy renoválás befejeződik, ezért fel is szoktuk újra szentelni a templomainkat, épületeinket. A legutolsó nagy felújításnál tanúi lehettünk annak, hogy azok az emberek, akik ott megfordulnak, nem biztos, hogy mindig olyan nyelvezettel, olyan hozzáállással vannak egy-egy felújításnál, mint ahogyan ezt a vasárnapi istentiszteleteken megszoktuk egymástól. Míg a katolikusok szentelt vízzel hintik be ilyenkor az épületeiket, mi az ünnepi alkalmon arra kérjük Istent, hogy újra látogasson meg és áldjon meg bennünket.

 

 

– Tekintsünk egy kicsit vissza. Bár 200 évet meglehetősen nehéz összefogni, de voltak olyan fontosabb momentumok, amelyek a templom sorsát övezték. Mit emelne ki ebből?

– A templomra a csabaiak a szentség mellett, az istentiszteletek mellett erős várként is tekintenek. Amikor 1888-ban volt a nagy árvíz, akkor ide menekítették a gabonájukat, az értékeiket, sőt, ők maguk is idemenekültek. Ez volt a legmagasabb pontja Békéscsabának, és bíztak abban, hogy ide már nem ér el a víz. A templomot a kétszáz év alatt időszakról időszakra felújították. Ez egy hatalmas épület – az ideérkezők gyakran mondják, hogy dóm jellegű és nagyságú – így pár évente, de akár 10 évente is hatalmas erőfeszítés lenne újítgatni. Természetesen kisebb karbantartások mindig vannak, de nagyobb felújítás ritkán. 1978-ban volt egy nagy földrengés, amikor megszakadt templom kupolája, akkor készítettek egy beton-monolit összekötést és felújították a vakolatot is. A legutóbbi, 2018-as felújításnál viszont az aljától a tetejéig mindent felújítottak a szakemberek, amire csak szükség volt.

 

– Visszatérve a bicentenáriumi ünnepségre, biztosan lesznek olyan vendégek, akik a békéscsabai gyülekezet történetéhez kapcsolódnak. Kikkel találkozhatunk majd a rendezvényen, és mi várható még?

– Olyan egyházi személyek jönnek el, akik innen indultak, vagy akiknek itt is volt állomásuk, mint például Kondor Péter püspök úr. Természetesen vannak olyan világi személyek is, akik például segítették a felújítást, ők is ígéretet tettek, hogy meglátogatnak bennünket, eljönnek a városi elöljárók, jönnek művészek, jönnek azok, akik a szívügyüknek érzik a nagytemplomot, vagy akiknek valami úton-módon ide is kapcsolódik az életük, vagy konfirmáció, vagy esküvő miatt… A kétnapos ünnepség csúcspontja számunkra a vasárnapi, ünnepi istentisztelet lesz. Nemcsak a templomban, a szakrális térben történik majd a hálaadás, hanem kint is. Tehát valóban kavalkád jellegű lesz a két nap, programok tömkelegével. Most rakjuk össze a végső itinert, hogy mindenki jól érezze magát, és mindenki tudjon úgy hálát adni, hogy valóban a templom közelébe teszi ezt. Lesz gasztronómiai része a programnak, lesz fúvószenekar, a 200 év tiszteletére 200 hang, a városi összkar énekel majd, de lesz fotószínház, kirakodóvásár, táncház is sok-sok résztvevővel és támogatóval – legfőképp Isten támogatásával. Bízzunk benne, hogy jó időnk lesz, és akkor minél többen leszünk, és tudunk hálát adni a kavalkádban.

 

– Mit jelent a békéscsabai lelkészi körnek, a gyülekezetnek, és mit jelenthet Békéscsaba identitása szempontjából ez a 200 éve felszentelt épület, amely most egy újabb időszakra készül?

– Mondhatnám egyszerűen, hogy múltat, jelent és jövőt. Múltat, hisz tudjuk, hogyan kapcsolta össze a mindennapi életet a hittel az ezelőtt 200 évvel itt élt ember. A múltat a tekintetben is, hogy kicsi lett a kistemplom a nagyszámú gyülekezetnek, ezért építették meg a nagyot, úgy hogy a közben a kicsi is megmaradt. Egy olyan lélekkel rendelkező gyülekezet építette ezt, amelynek tagjai messziről jöttek el azért, mert munkát, földet, megélhetést és vallásszabadságot ígértek nekik. Ebből táplálkozva élték az életüket itt nagyon-nagyon sokáig. A mai korban azt mondják, támaszkodjunk a múltra, éljünk a jelenben, de tekintsünk előre. Látva a körülöttünk levő helyzetet, bizakodjunk abban, hogy azért ez lesz jobb is. Fontos, hogy a megpróbáltatások idején hova fordul az ember... Bármi is lesz, ez a templom jó esetben itt fog állni, még talán 200, 400, 600 vagy akár 1000 évig is. Bízunk Istenben, aki eddig megtartott minket, hogy most is megtart és a jövőben is. Hívőként tudjuk, hogy az ő részéről már minden el van intézve. Mi jövünk, ha akarunk jönni.

További programok »

FEL