Békéscsabára érkezett a Magyar Természettudományi Múzeum nagyszabású, Rejtélyek, sorsok, múmiák című vándorkiállítása. A tárlat – kiegészülve a váci Tragor Ignác Múzeum anyagával – a világviszonylatban is egyedülálló váci leletegyüttes feltárásának történetéről, a megtalált személyek életéről és a múmiák természettudományos módszerekkel való vizsgálatának eredményeiről mesél a látogatóközönségnek – számoltunk be korábban a kiállításról Behir.hu-n.
A tárlathoz kapcsolódóan zseblámpás kiállításvezetést is tartottak. A szerda délután megtartott közel egy órás tárlatvezetést Váncsa Klára, a Munkácsy Mihály Múzeum természettudományos muzeológusa tartotta meg, aki nemcsak a Váci múmiákra, hanem azok történeti hátterére is rávilágított.
– Az egész világon ritkaságszámba menő esemény volt, amikor a váci Fehérek templomának 1994-es felújítása közben a munkások megtalálták a templomtorony alatt lévő kriptát, melyről az utókor megfeledkezett. A kripta a padlótól a mennyezetig zsúfolásig tele volt egymás tetejére halmozott, gazdagon díszített koporsókkal. Amikor felnyitották ezeket, meghökkenve látták, hogy a legtöbb koporsóban nem csontok, hanem természetes úton mumifikálódott holttestek voltak – részletezte.
– A Múzeumok éjszakáján óriási volt az érdeklődés a zseblámpás tárlatvezetés iránt, így a munkatársakkal úgy gondoltuk, meghirdetünk még egy ilyen rendezvényt, hiszen aki akkor nem tudott eljönni, annak lehetősége nyílt eljönni erre az eseményre – fogalmazott Váncsa Klára.
Bácsmegi Gábor, a Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója korábban hangsúlyozta, hogy a kiállítás korhatáros, mivel ennek befogadása nem könnyű.
A Rejtélyek, sorsok, múmiák című vándorkiállítás május 12-től október 29-ig tekinthető meg a Munkácsy Mihály Múzeum Zsilinszky Mihály és Kolozsváry-Tevan termében.