Zöld önkormányzat: „Örökerdő” lett a pósteleki génrezervátum

2021. november 4. 11:19 | Papp Ádám Sándor

Örökerdő lett a pósteleki génrezervátum. Mint azt Szarvas Pétertől, Békéscsaba polgármesterétől megtudtuk, az emlékparkban az egészen idős fákat sem vágják ki, hanem ott hagyják azokat a természetes erdei környezetükben. Így megismerhető, milyen hatást gyakorolnak az erdő mindennapos folyamataira a fák, ha az élettartamuk végéig a természetes élettani környezetükben vannak.

A Körös Klub Természet-, Környezetvédő Természetbarát Egyesület 1986-ban azzal a céllal alakult meg, hogy a súlyosan károsodott Körös-Maros vidék természeti értékeit megőrizze. Az egyesület tagjai 28 évvel ezelőtt, a Pósteleken található Boross László Kutatóház mellett, egy 10 hektáros területen különböző élőhelyeket alakítottak ki és erdőt telepítettek. Vadász Csaba, a civil szervezet elnöke elmondta, a céljuk az volt, hogy a dél-alföldi erdőtársulások, gyeptársulások, víztársulások életközösségeit mutassák be. Kiemelte, hogy emellett a településeknek szaporítóanyagokat is biztosítanak, amelyeket elültethetnek a közterületeken vagy magánterületen is. A génrezervátum legnagyobb részét a kocsányos tölgy, a fekete-, és a fehér nyár, a mezei-, és a tatár juhar, valamint a mezei szil és a fehér fűz alkotja.

– Egyesületünk jó kapcsolatot ápol a békéscsabai önkormányzattal, munkájukat szaktanácsadással próbáljuk segíteni. Továbbá, ha szükség van a bel-, vagy külvárosi területeken az erdősítéshez csemetékre, akkor ezt nem korlátlan mennyiségben, megfelelő genetikai állományú egyedekkel tudjuk biztosítani egy-két éven belül, mert a faiskolában lévő jelenlegi állományunk kiöregedett. Kisebb fejlesztéseket is szeretnénk végrehajtani, hogy több embert tudjunk fogadni a jövőben – emelte ki Vadász Csaba.

 

Fotó: Papp Ádám / behir.hu

Fotó: Papp Ádám / behir.hu

 

Békéscsaba polgármestere elmondta: az önkormányzat számára fontos, hogy a 10 hektáros erdő művelése szakszerűen történik. Szarvas Péter hangsúlyozta: az egyesület a génrezervátumban elvégzett munkával segíti a természeti értékek védelmét és megőrzi a magyar regionális őshonos fafajtákat.

– Az egyesület azzal a kéréssel kereste meg az önkormányzatot, hogy minősítsük át a kivágásos tevékenységet nem kivágásos erdőgazdálkodási móddá. Ennek az a lényege, hogy az egészen idős fákat sem vágják ki, hanem ott hagyják azokat, ameddig csak bírják a természetes erdei környezetben. Ezzel azt szeretnénk elérni, hogy megismerjük, milyen hatást gyakorolnak az erdő mindennapos folyamataira a fák, ha az élettartamuk végéig természetes élettani környezetükben vannak – emelte ki a városvezető.

 

Fotó: Papp Ádám / behir.hu

Fotó: Papp Ádám / behir.hu

 

Turák Helga városfejlesztési és városüzemeltetési menedzser szerkesztőségünkat a belvárosi fatelepítések módjáról, valamint az őshonos fák ültetéséről tájékoztatta.

– Központi és helyi jogszabályok adnak keretet településünkön a fák telepítéséhez. Ezek betartása mellett  az utca- és útfásítás során a fásítási tervünkben leírtak szerint járunk el, egyéb esetekben a környezeti adottságok határozzák meg, hogy milyen típusú fákat ültetünk. A városi környezetben a fák telepítésekor nagy gondot okoz a felszín alatti-, és feletti közművek, illetve az épületek közelsége. Ezek a körülmények meghatározzák a fajtaválasztást, így ezekben az esetekben alacsonyabb, vagy  szűkebb koronaállású fákat alkalmazunk. További, meghatározó szempont, hogy a telepítésre kerülő fák környezetszennyezésnek ellenállóak és szárazságtűrőek legyenek, valamint ne legyenek allergének. Mivel az őshonos fajok jellemzően nagytermetű fák, amelyek terebélyes koronával rendelkeznek, így azokat legfőképpen külterületeken útfásításra, mezővédő erdősávokhoz használjuk, illetve erdőterületeink növényanyagát adják. Belterületen a ligetekben és parkokban alkalmazhatóak – emelte ki a szakember.

Turák Helga továbbá elmondta, hogy a város különböző részein az eltérő fafajták alkalmazása a biológiai sokféleséget is szolgálja, így élőlénynek sokaságának nyújthatnak tápláló-, élő- és búvóhelyet. A tervek szerint a közeljövőben olyan Póstelekről átültetett fafajtákkal is találkozhatunk Békéscsabán, mint a fehér nyár, a kocsányos tölgy, a vadkörte vagy a tatárjuhar.

 

Fotó: Papp Ádám / behir.hu

Fotó: Papp Ádám / behir.hu

További programok »

Itthon

Illegális tevékenységek is szerepet játszhattak a madárinfluenza terjedésében

A zártan tartás elmulasztását, illegális tartást és baromfi, illetve baromfitermékek illegális árusítását is tapasztalta az állategészségügyi hatóság az ősz óta tartó madárinfluenza járvány során. A betegség gyors terjedésében ezek az illegális tevékenységek is jelentős szerepet játszhattak. Derül ki a Nébih sajtóközleményéből.
2024. december 21. 18:48
FEL