A fejlesztések szempontjából jónak ítélte a 2015-ös esztendőt Vantara Gyula országgyűlési képviselő, a megyei fejlesztések miniszteri biztosa, aki a következő évek prioritásairól is beszélt év végi összefoglalójában.
Vantara Gyula elsőként három olyan dolgot emelt ki, amely ebben az évben országosan, és Békés megyében is nagymértékben befolyásolta az életünket.
– Az egyik a devizahitelek kérdése: mintegy 1000 milliárd forint értékben, 500 ezer családot sikerült mentesíteni a jövőbeni kiadások egy részétől az árfolyamrögzítéssel és a hitelek forintosításával. A másik fontos dolog a 2007-2013-as európai tervezési időszak lezárása. Ebben a ciklusban mintegy 9 200 milliárd forintot sikerült lehívni az Európai Uniótól. A harmadik a migráció kérdése, amellyel kapcsolatban a kormánynak határozott álláspontja van, és bebizonyosodott, hogy ez a jó irány – fogalmazott Vantara Gyula.
A helyi fejlesztések között elsőként a jövő év elején befejeződő 35 milliárdos vasútberuházást említette. Kiemelte, hogy ennek eredményeként gyorsul a vonatközlekedés, jobb lesz az átjárás Jamina felé, és a vonattal közlekedők egy Békéscsabához méltó állomást pillanthatnak meg ideérkezésükkor. Mint mondta, megvan az a kormányhatározat, amely a Békéscsaba-Lőkösháza vonal hasonló felújításáról szól.
A 2015-ös év fejlesztései közül Vantara Gyula beszélt a szennyvízzel, az ivóvízzel és a hulladékgazdálkodással kapcsolatos beruházásokról is, amelyek a környezetünk védelme és az egészséges ivóvíz biztosítása szempontjából kiemelkedő jelentőségűek. A Terület- és Településfejlesztési Operatív Programmal kapcsolatban elmondta: legjobban helyben, a településeken tudják megítélni, hogy milyen fejlesztésekre van szükségük, ezért döntött úgy a kormányzat, hogy a megyei jogú városoknak és a megyének osztja le a kereteket. A fejlesztési biztosok itt a programok végrehajtását segítik, koordináló szerepük van, de az „ügyek urai” a települések.
– 2016-ban teljes lendületet vesznek a 2014-2020-as uniós ciklus fejlesztései, az állam 2017. június 30-áig szeretne valamennyi pályázatot meghirdetni. Ebben az időszakban kiemelt cél a munkahelyteremtés, a munkahelyek megtartása, a gazdaság élénkítése és az export-bővítés. 2020 után az uniós támogatások mennyisége várhatóan csökken struktúrája pedig változik, tehát elemi érdek, hogy a gazdaságot most fejlesszük – mondta a jövőbeni tervekről Vantara Gyula, hozzátéve, hogy hosszú várakozás után remélhetőleg az M44-es út is megvalósulhat végre.
Mikóczy Erika