30 év, 30 történet – Vantara Gyula: 2007-től megújult a sárga újság

2021. május 24. 11:54 | Mikóczy Erika

Békéscsaba városi lapja, a Heti Mérleg 1991. október 2-án jelent meg először. A lap 1999-ig hetente, azóta Csabai Mérlegként, kéthetente jut el a csabaiakhoz. A 30 éves jubileum alkalmából most Vantara Gyulát kérdeztük, aki 2006 és 2014 között Békéscsaba polgármestere volt, 2010-2018-ig országgyűlési képviselőként, 2008-2015-ig pedig – több más pozíciója mellett – a Magyar Olimpiai Bizottság tagjaként is tevékenykedett.

– Ön 26 éven a közúti igazgatóságnál dolgozott mérnökként, végigjárta a ranglétrát, hat évig ügyvezető igazgató is volt. Mi motiválta arra, hogy ehelyett a közéletben vállaljon szerepet?

– Egy munkahelyi átszervezés történt 2005-ben, közben pedig többen bíztattak arra, hogy próbáljak meg többet tenni a városért. Bennem is volt egy ilyen indíttatás, ezért váltottam, és a következő évben elindultam az önkormányzati választáson.

– Nyolc évig volt Békéscsaba polgármestere, és átfedéssel országgyűlési képviselő is. Dióhéjban összefoglalná, hogy ez idő alatt honnan, hova jutott el a város?

–  A polgármesterségem nyolc éve arról szólt, hogy elinduljon, és igazi lendületet kapjon a város fejlődése. Számunkra is hozzáférhetővé váltak az uniós pályázatok, a munkánk jó részét az töltötte ki, hogy a Békéscsaba fejlődését, épülését, szépülését segítő pályázatokon elinduljunk, és azokat megvalósítsuk. Kiemelt szerepet kapott a munkahelyteremtés is, több cég abban az időben telepedett meg Békéscsabán. Mérnök lévén nagyon fontosnak tartottam az alapinfrastruktúra fejlesztését, a szennyvízberuházást, az ivóvízprogramot, a szennyvízprogram utáni út-helyreállításokat, illetve az önkormányzati épületek, intézmények, iskolák korszerűsítését, a meglévő épített és természeti értékek megóvását is.

– Mivel foglalkozik mostanában?

– A 66 önkormányzat társulásával megvalósult ivóvízminőség-javító program ötéves után-követési ciklusa még folyamatban van, itt elnökként vannak feladataim, illetve kisebb szakértői munkákat is végzek. Emellett a család, az unoka került előtérbe, és van időm horgászni is.

– Az ön polgármestersége idején komoly változáson ment át a Csabai Mérleg is.

– Az önkormányzat számára a fejlesztés és az itt élők boldogulása volt a legfontosabb, az volt a kérés az újság munkatársai felé, hogy az ezekkel kapcsolatos történéseket kiemelten kövessék nyomon és kommunikálják a lakosság felé. Emellett a kultúra, a sport, az itt élő emberek bemutatása, valamint szlovák rovat is helyet kapott az újságban, a szlovákság legfontosabb híreivel. A Heti Mérleg majd a Csabai Mérleg korábban A/4-es formátumú volt, 2007-ben, Fehér József felelős szerkesztővel, a közgyűlés támogatásával teremtettük meg annak a lehetőségét, hogy újságformátumban, eleinte színes oldalakkal, később teljesen színesen jelenjen meg az újság. 2011-ben pedig Botyánszky Mária felelős szerkesztő tett meg mindent azért, hogy az összes addigi lapszám digitálisan is elérhető legyen, illetve elindult az újság weboldala, amely folyamatosan friss híreket közölt. Volt tehát a lapnál egy formai és egy tartalmi megújulás, a lakosság felé történő egyre nagyobb nyitással. Úgy gondolom, ennek is köszönhető, hogy míg más városokban sorra szűntek meg a helyi lapok, a Csabai Mérleg máig fennmaradt. Ezúton is köszönöm mindenkinek a munkáját, aki hozzájárult ahhoz, hogy a sárga újság már három évtizede tájékoztathatja a város lakosságát, és boldog évfordulót kívánok!

Vantara Gyula megválasztása után, 2006. október 12-én tartotta alakuló ülését az új közgyűlés, a Csabai Mérleg arról is beszámolt: 

További programok »

FEL