Új könyv Gécs Bélától: Békéscsaba Széchenyi ligete

2016. december 20. 16:32 | Mikóczy Erika

A koleradomb, a katolikus és az izraelita temető, a sörház, a ligeti szabad strand, a ligeti vendéglő, a pavilon és számos ezekhez fűződő momentum lelhető fel Gécs Béla új könyvében, amelynek címe: Békéscsaba Széchenyi ligete. A kiadvány bemutatóját kedden délután tartották a városháza dísztermében.

 

Szarvas Péter: Egy szép, hiánypótló mű született

– Amikor Gécs Béla elmondta, hogy városunk szeretett közparkjáról szeretne készíteni egy kiadványt, és ehhez a támogatásomat kérte, igent mondtam. Béla bátyánk több évtizede ápolja, gondozza Békéscsaba építészeti és kulturális örökségét. Mindig új gondolaton töri a fejét, és ötletét most is tett követte: megvalósította tervét, megírta a könyvet. Tisztelet jár neki és mindazoknak, akik részt vettek az elkészítésben, hiszen egy szép, hiánypótló mű született. Nagyszerűek a könyv illusztrációi is, az archív képek részben a Munkácsy Mihály Múzeum, részben Zsibrita Zoltán gyűjteményéből, illetve Béla bácsi felvételeiből származnak – mondta Szarvas Péter a városháza dísztermében.

 

A liget most is felújítás előtt áll

A polgármester a könyvbemutatón beszélt arról is, hogy a nagy múltú liget most ismét felújítás előtt áll. A park a Munkácsy-negyed része. A Modern Városok Program keretében így remélhetőleg olyan fejlesztések valósulhatnak meg ott is, amelyek révén felfrissülhet, szebb lehet a csabaiak kedvelt helye.

 

"Bennem két lélek lakik, egy nyomdász és egy másik, aki a város történetét kutatja"

Gécs Béla a városháza dísztermében Varga Tamással, a hivatal osztály-vezetőhelyettesével beszélgetett. Mint egy kérdésre megfogalmazta: benne két lélek lakik, egy nyomdász és egy másik, akit pedig a város története foglalkoztat. A város történetét kutató emberként, ha valami érdekességet lát, lejegyzeteli, elkezd kutatni utána.

Ennek köszönhetően a Csabai Mérleg olvasói számos régi történetet ismerhettek meg a Békéscsaba anno rovatban, most pedig ismét könyv született. A Széchenyi liget szeretete Gécs Bélánál több évtizedre nyúlik vissza, mint mondta, már gyerekként is kötődött a varázslatos helyhez.

 

„1949 óta a liget szerelmese vagyok”

– Én a liget szerelmese vagyok, és ez a szerelem nagyon régi keletű. 1949-ben, amikor hatodik elemibe jártam, volt egy mozgalom, aminek az volt a neve, hogy Munkára Harcra Kész (MHK). A harchoz persze semmi köze sem volt az egésznek, ezt inkább egy sportmozgalomnak nevezném. Különböző próbákat kellett tenni, hogy valaki bronz- ezüst vagy arany fokozatot érjen el. Délutánonként így a sportpályán voltunk, utána pedig a ligetben időztünk, ez nagyon nagy élmény volt, amit sosem felejtek el. Ekkor szerettem meg a ligetet – tudtuk meg a szerzőtől.

Gécs Béla ötven éve a Széchenyi liget környéken él, mint mondta, azóta szinte minden nap többször keresztüljárt rajta. Mindig nézi az évfordulókat is, így szinte természetes módon figyelt fel arra, hogy ebben az évben van Széchenyi István születésének 225. évfordulója. Ebből eredt az ötlet, hogy meg kellene írni a mi Széchenyi ligetünk történetét. Hiszen egy várostörténeti jelentőségű parkról van szó, amely hazánkban elsőként kapta meg Széchenyi István nevét 156 évvel ezelőtt.

 

A Széchenyi liget nekünk több, mint egy park

A kötetből megtudhatjuk, hogy Sztraka Ernő városi mérnök szerint 1865-ben kezdték parkosítani a ligetet, majd Liska Lipót telepített oda olyan fákat, amelyekkel a hely gyönyörű parkká vált. A könyv segítségével időutazást tehetünk a park minden szegletében, minden épületében, bekukkanthatunk a pavilonba, a sörházba, barangolhatunk a dámák egykori köröndjén, vagy felidézhetjük emlékeinket a régi kertmoziról…  Hiszen – ahogy Szarvas Péter fogalmazott – számunkra a liget több, mint egy park, megszámlálhatatlan élményünk kötődik hozzá.

 

A könyv kereskedelmi forgalomban nem kapható

A Békéscsaba Széchenyi ligete kereskedelmi forgalomban nem kapható.

A Széchenyi emlékévben Békéscsaba önkormányzatának támogatásával jelent meg, a nyomdai előkészítést Korim Ferenc végezte (A-Team Reklámügynökség Kft.) a nyomtatás a Kolorprint Nyomdaipari Kft. munkája. A szerkesztés Gécs Tímea, a szövegszerkesztés Janyikné Kovács Mónika munkáját dicséri.

 

Gécs Béla 2017-ben lesz 80 éves

S hogy nyugodtan, hátradőlve várja-e Gécs Béla pár hónap múlva elérkező nyolcvanadik születésnapját? Természetesen nem. Újabb könyvet tervez.

– Az első könyv, amit a városról írtam a Csabai bírók, csabai históriák volt. A bírók 1918-ig voltak hivatalban, utána polgármesterek vezették a várost 1944-ig. Ennek az 1919-től 25 éven át tartó időszaknak a történetét szeretném megírni hasonló stílusban, mint a bírókról szóló könyvet. Bőven vannak olyan történetek, amelyek ehhez az időszakhoz köthetők, már gyűjtöm az anyagokat, remélem 2018-ra, Békéscsaba újratelepítésének 300. évfordulójára ezt meg tudom csinálni – mondta végezetül Gécs Béla.

FEL