A közel 100 érdeklődőt vonzó Trianon emlékkonferencia célja, hogy tudományos előadásokon keresztül ismertesse Trianon és Békéscsaba kapcsolatát.
– Két meghívó van a kezemben – kezdte megnyitóbeszédét a Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója. – Az egyik 2020 novemberére szól, a másik a mai napra. Az őszi megemlékezés a pandémiás szabályok miatt elmaradt, de most bepótoljuk és biztos vagyok benne, hogy remek előadásokat hallhatunk majd – hangoztatta Ando György.
Békéscsaba polgármestere, Szarvas Péter egy francia építészeti dokumentumfilm képsoraival hozta hasonlatba a magyar szívet, miszerint amikor egy képernyőn bemutatják a versailles-i Nagy-Trianon kastélyt, akkor a világon mindenki a remekművet látja, ellenben a magyarok keserű szájízzel nézegetik az épületet.
A rendezvényen Hatos Pál történész, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közép-Európa Kutatóintézet vezetője „Trianon előzménye: 1918–19-ben történt események” címmel, Szabó László, az Andrássy Gyula Gimnázium és Kollégium igazgatója „A 19. század vége. Európa, Magyarország és a magyarok 1918–1920-ban címmel, illetve Ugrai Gábor, a Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület elnöke „Az ország közepéről a határ mellé…” címmel tartott előadást.