A nemzetközi és a magyar orvostudomány történelmi pillanatán dr. Kovács József országgyűlési képviselő, Görgényi Ernő, Gyula polgármestere és dr. Becsei László, a Békés Vármegyei Központi Kórház főigazgató főorvosa köszöntötte a megjelenteket.
Kovács József, a konferencia fővédnöke köszöntő beszédében felidézte dr. Bánhegyi Róbert János, a konferencia főszervezőjének, a MODE elnökének munkásságát. Mint azt ismertette, dr. Bánhegyi Róbert János a mezőhegyesi évei alatt kezdte az anyagcserebetegségek és a daganatos betegségek összefüggéseinek részletesebb elemzését. Kiemelte, korábban a Magyar Infekciókontroll Egyesület megalapításának is a gyulai kórház volt a központja.
Dr. Becsei László aláhúzta, a Békés Vármegyei Központi Kórház működésében kiemelt fontosságú terület – a sürgősségi ellátás mellett – az onkológiai és a kardiológiai ellátás, hiszen a vezető halálokok, illetve a népbetegségek gyógyítása és megelőzése fontos feladata a korháznak.
– A gyógyítás mellett szükséges és elengedhetetlen, hogy tudományos területeken is aktívan megjelenjünk, és kövessük azokat, kiváltképp pedig létrehozhassunk egy olyan tudományos területet, amely kapcsán a betegek gyógyítása érdekében tudunk eszmecserét folytatni a különböző szakmák között – emelte ki a főigazgató.
Dr. Bánhegyi Róbert János elmondta, a rendezvény első része a konferencia fókuszának megismertetéséről szólt, kiemelve a három nagy betegcsoport összevont kezelését, ideértve a felismerést, diagnosztikáját, terápiáját, megelőzését. Kiemelte, a konferencia elsősorban a szakembereket célozza meg, ám a témája hatással lehet a vármegyei és a hazai, nemzetközi területek egészségügyi fejlődésére.
– Remélem, hogy ezek az információk eljutva a széles publikumhoz megvilágítják nagyon sok emberben, hogy ezek a betegségek, azaz az elhízás, a cukorbetegség és a rák összefüggenek. Ez egyfajta életmódváltást is eredményezhet egyes emberek esetében. Szeretném, ha egyfajta népnevelő hatása is lenne a rendezvénynek, így nem csak a szűken vett szakma szemléletét szeretném módosítani – emelte ki a rendezvény fontosságát a szakember.
A konferencia első részében dr. Bánhegyi Róbert János, az onkodiabetológia története és három pillére címet viselő előadását hallhatták a résztvevők, majd a jelenlévők megismerhették az egyesület elnökének frissen megjelent kötetét is, amely a Bevezetés az onkodiabetológiába címet viseli.
A terem rövid szünet után előadóteremmé változott, ahol egészen a délutánba nyúlóan adták egymásnak a pulpitust a neves szakemberek.
Dr. Csajbók Éva Adrienn az immunellenőrzőpont-gátlók endokrin mellékhatásairól beszélt a jelenlévőknek. Mint mondta, dr. Bánhegyi Róbert János felkérésére – a Magyar Endokrinológiai és Anyagcsere Társaság képviseletében – az immunterápiák endokrinológiai következményeivel kapcsolatban tartott előadást a megjelenteknek.
A szakember elmondta, belgyógyászként kezdte a pályafutását, majd endokrinológusként, diabetológusként és obezitológusként végzett. Az onkológus rezidensi képzésben is részt vevő szakember kiemelte, fontos, hogy felkészülten foglalkozhasson ezekkel a betegekkel.
– Annyira triviális volt, hogy az elhízás kialakulásnak növekedésével párhuzamosan a rák előfordulása is nő, ugyanúgy, ahogy a diabétesz is. Ha nem értünk egyikhez vagy másikhoz, akkor csak egymáshoz küldözgetjük a betegeket, így soha nem lesz egy igazi kezelőorvosa, aki össze tudja fogni az összes betegségét. Erre azonban egyre nagyobb szükség lenne – emelte ki.
Dr. Taybani Zoltán, a békéscsabai I. számú endokrinológiai osztály vezetőjeként, az inzulinkezelési rezsimek de-eszkalációja – tumorprevenció témakörben lépett az előadói emelvényhez. Mint mondta, a konferencia valóban egy történelmi pillanat, hiszen számos területet köt össze. Kiemelte, nagyon bízik benne, hogy a tudományos ülés tovább inspirálja majd mind a diabetika, mind az onkológia területén dolgozókat, hogy komplexebben közelítsék meg a betegeket a mindennapi gondozás során.
– Arról konzultálunk, hogy a cukorbetegek körében miért gyakoriabbak a daganatos megbetegedések és a daganatos betegeknél szintén miért fordulnak elő szénhidrát anyagcserezavarok. Jómagam egy előadással veszek részt a kongresszuson, ahol arról beszélek, hogyan tudjuk előnyösebbé tenni a cukorbetegeink kezelését a daganatok megelőzése szempontjából – ismertette.
Az I. Magyar Onkometabolikus és Onko-Diabetológiai Konferencia résztvevői három szekcióra osztva hallgathattak előadásokat, az előadók pedig várták a kérdéseket és a hozzászólásokat, amelyek mentén kialakulhatott a kellő kommunikáció a szakterületek képviselői között.