Több mint 3 millió fát ültettek Sissi emlékére

2020. február 21. 09:30 | Such Tamás

Sissi (Erzsébet királyné) a magyarok nagyasszonya – Békés megyei vonatkozásai címmel tartott előadást a békéscsabai Szelekovszky László mezőgazdász, természetvédelmi szakfőtanácsos csütörtökön, a Lencsési Könyvtárban. A rendezvény előtt beszélgettünk.

– Sissiről leginkább a csili-vili mozi ugrik be.

– Valóban, a Romy Schneider által alakított Sissi eléggé romantikusra sikerült, miközben az élete egyáltalán nem volt az. Noha Ferenc Jóskával szerelmesek voltak egymásba, de bajorként nem érezte jól magát Bécsben; ellenben szerette a magyarokat.

 

– Akkor már rossz ember nem lehetett.

– Rájött, hogy az itteni emberek nagyon szabadságszeretők. Számtalan szabadságharci fogoly kapta vissza a szabadságát, és tulajdonképpen Deák Ferenc, Andrássy Gyula és az ő érdeme, hogy 1867-ben létrejött a kiegyezés.

 

Sissi

Sissi

 

– Mikor járt Békés megyében?

– 1857 májusában, a nagy árvíz miatt jöttek, Bécsből hozattak is egy kotrógépet. Először az ókígyósi kastélyban szálltak meg, azt követően a gyulai Almásy-kastélyba mentek, onnan pedig a dobozi hídhoz, ahol a gátőrháznál volt egy kilátó, amit nekik építettek. Békésben Rajongtak érte, ezrek éljenezték mindenhol.

 

– Mint Lady Dianát.

– Amikor 1898-ban, Genfben Erzsébet királynét meggyilkolta egy olasz anarchista, Darányi Ignác akkori földművelésügyi miniszter három millió emlékfát ültetett el Magyarország falvaiban. Azonfelül kerteket, ligeteket parkokat hoztak létre, melyeknek a feladatuk a királyné emlékének megőrzése.

 

Erzsébet-tölgyek

Erzsébet-tölgyek Békéscsaba határában

 

– Melyek Békés megye legismertebbjei?

– A legtöbb telepítés erdészházaknál (például Bélmegyeren), vasútállomásoknál (ilyen a gyomai), a csabai és szarvasi vasút, illetve közúti őrházaknál vagy a szanazugi vízügyi üdülő területén történt.

A legszebb példája a gyomai Erzsébet liget, amelyet a Nőegylet és az Istvánfenéki Ármentesítő Társulat hozott létre, míg a szarvasit a Kákafoki Gáttársulat és Bolza Pál telepítette. De például Gerlát egy szilvafa-sor kötötte össze Póstelekkel, még ma is úgy hívják, hogy Szilvásút.

 

– Hasonló letargia lett úrrá a lakosságon, mint Amerikában, amikor Kennedyt megölték?

– Valószínűleg; minden egyes faluban, majdnem egy hétig misét tartottak Sissi emlékére. Akkoriban más volt a helyzet: a rengeteg kézműves élt; például olyan ollót készítettek, amelynek az egyik nyelén Ferenc József, a másikon Erzsébet királyné volt, és ha összecsukták, akkor összetartoztak.

 

Szelekovszky László

További programok »

Itthon

Gyulán november 16-án lesz lomtalanítás

A házhoz menő lomtalanításról tartott sajtótájékoztatót Görgényi Ernő polgármester és Molnár Csaba a Gyulai Közüzemi NKft. ügyvezetője a gyulai városháza ovális termében. Mint kiderült, a fürdőváros lakosai november 16-án tehetik ki a háztartásokban keletkezett és feleslegessé vált hulladékokat.
15:28
FEL