Dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője kiemelte: mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók.
Az úgynevezett nagyrutin két részből, vérvételből és vizeletvizsgálatból áll, melyhez háziorvosi beutaló szükséges. Ez megmutatja a vérsüllyedést, a máj- és vesefunkciót, a koleszterin-, a vas- és vércukorszintet, a véralvadási paramétereket és a pajzsmirigy működését. Vannak azonban olyan speciális – tumormarker, pajzsmirigy, PSA vizsgálatok (prosztata-specifikus antigén szint) –, melyekhez külön szakorvosi (például endokrinológus, urológus) beutalóra van szükség.
A vizsgálat előtt legalább egy órával kerüljük a dohányzást, az alkoholfogyasztást és a fizikai aktivitást és minden esetben éhgyomorra érkezzünk a helyszínre. A vérvétel előtt már 8-12 órával ne fogyasszunk vízen kívül semmit, a kellő mennyiségű csapvíz, vagy ízesítés nélküli ásványvíz azonban segíti a szervezetet a vér termelésében, ezért gyorsabban és könnyebben történik a mintavétel. A vizelet leadása steril, akár gyógyszertárban elérhető tartályban történik, de az adott helyszínen is kérhető ilyen gyűjtő tégely.
– Fontos, hogy a reggeli első középsugaras vizeletet gyűjtsük össze, előtte mosakodjunk meg, hogy kórokozók ne kerülhessenek a mintába – javasolja dr. Torzsa Péter. A Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője hozzáteszi: ha ezt elmulasztjuk, akár fals pozitív eredményeket is kaphatunk, amely a mintavétel megismétlését jelentheti.
Harmincéves kor alatt panaszok esetén, életmódváltásnál vagy fogyókúra előtt is mindenképpen javasolt elmenni egy laborvizsgálatra. A szervezet vasháztartásának ellenőrzése pedig a fiatal nőknél és a kamaszoknál kiemelten fontos fáradékonyság vagy gyors testmagasság növekedés esetén. Emésztőrendszeri, hormonháztartást érintő panaszoknál, ötven év fölött vastagbélrák-szűrésnél székletvizsgálatra is szükség lehet.
A laboratóriumi vizsgálatok hozzájárulnak a betegségek korai felismeréséhez, felmérik az ember általános egészségi állapotát, segítségével a különböző kezelések nyomon követését is elősegítik. Az év vége az újévi fogadalmak időszaka, ez jó alkalom arra, hogy gondoljunk az egészségünkre, azaz járjunk rendszeresen labor-és szűrővizsgálatokra is!
Forrás: Helló Sajtó!