Braun Tibor őrnagy a Magyar Honvédség Hadkiegészítő és Nyilvántartó Parancsnokság 14. hadkiegészítő és toborzó iroda vezetője elmondta, hogy a haditornát huszadik éve szervezik meg.
– Eredetileg a 2002-ben megalakult Magyar Tartalékosok Szövetsége Békés Megyei Szervezete indította útjára ezt a programot, az általános iskolák 7. és 8. osztályos tanulói számára. Sokáig a MATASZ szervezésben volt a verseny, amelyet 2014-ben a Honvédelmi Minisztérium már a középiskolások számára szervezett meg – fogalmazta meg Braun Tibor.
Hozzátette, hogy 9 kötelező pályát kellett teljesíteniük a diákoknak. A központi kiírásban szerepelt akadályfutás, fegyverismeret, légpuskalövészet, kézigránát-dobás, váltófutás, valamint egészségügyi ismereteikről is tanúbizonyságot tehettek a résztvevők, akik további szabadon választható pályák, például airsoft és íjászat közül válogathattak. A felkészítő anyagot még a verseny előtt kiküldték az oktatási intézményekbe, amely alapján felkészülhettek a gimnazisták.
Dr. Rákóczi Attila a Békés Megyei Kormányhivatal főigazgatója, önkéntes tartalékos ezredese úgy nyilatkozott, hogy több mint 120 gimnazista vett részt a hagyományos haditorna megyei versenyén.
– Már-már elcsépelt dolog, hogy a fiatalok nem mozognak. Ennek a versenynek a lényege az, hogy mozgásra sarkallja a versenyzőket. Ráadásul csapatban versenyeznek, mérettetik meg magukat. Az egyéni érdeket felül kell írja a csapat érdeke. Hozzá kell tennem, hogy ma itt csak győztesek vannak, nincsenek vesztesek – tette hozzá dr. Rákóczi Attila.
Zalai Mihály, a Békés Megyei Önkormányzat elnöke szerint olyan képességeket, ismereteket sajátítottak el a diákok, amelyeknek a mindennapi életben is hasznát vehetik.
– Nagyon sokakat a katasztrófavédelem, a honvédség, a rendőrség felé irányítanak ezek a versenyek, és az erre való felkészülés. Több haszna is van a rendezvénynek, az egyik ilyen az, hogy csapatban, egymás képességeit megismerve, közösen tegyenek le az asztalra valamit – fogalmazott Zalai Mihály.