"Tavasznyitogató" sörbontó kiállítás nyílt

2017. március 10. 09:38 | Horváth Szabolcs

Érkezik a jó idő, ezzel együtt az az időszak, amikor bárki szívesen felbont egy palack sört. Ez adta az alapötletét annak a sörbontókból álló tárlatnak, amelyet a turisztikai főpályaudvar kisvonat várótermében állítottak ki.

A tárlat megnyitójára a sörgyártás egyik igazi szakembere is meghívást kapott, ahol az eszköz feltalálásának történetéről mesélt, és arról, hogy miért kiemelten fontos az iparág számára az üveg tetején lévő koronazár. A bontót  William Painter találta fel az 1800-as évek végén, korábban szöggel, vagy más, nem túl hatékony praktikákkal bontották fel a palackokat.

– A koronazár tetején van egy támaszték, az emelő forgás pontja. Ezt a kezünkkel emeljük alulról fölfelé, tehát ez az úgynevezett másodrendű emelők családjába tartozó, egyszerű emelőszerkezet maga a sörnyitó –avatott be a részletekbe Bukovinszky Béla, a Szent András Sörfőzde ügyvezetője.

Az eszköz a feltalálása óta sem változott semmit, legfeljebb kinézetre. Ma már van kereplővel felszerelt, egyszerű hétköznapi, teniszütő, üveg vagy lőszer alakú is.

– Amennyi alakja van, amennyi féle formája, anyaga lehet a sorbontónak. De számít az is, hogy közelítik meg, tehát milyen reklámot hordoz. Azt gondolom, ez is egy igazán színes, változatos világot tár föl – fogalmazott a tárlat megálmodója, Sós Imre, a ZERGE I.T.K.E elnöke.

A másik gyűjtő - aki a sörnyitó-kiállítás oroszlánrészét adja - vendéglátós, így munkájából ered a bontók szeretete. Nála mindig kellett, hogy legyen az eszközből, ám egyszer csak azt vette észre, hogy egyre több van belőle.

– Némelyik igen-igen régi fajta, látványos darab. Most már van lehetőség arra, hogy átnézzük, melyiket mikor gyárthatták.1920-as volt a legöregebb, amiről azt gondoltam, csak egy kis vasdarab, de kiderült, hogy nem az – nyilatkozta a megnyitón Szatmáriné Priskin Anita gyűjtő.

A Malom téren, a kisvonat váró- kiállító termében április 9-ig látogatható a tárlat. Akár egy totót is ki tölthetnek az érdeklődők, amivel kézműves alkotást lehet nyerni.

 

További programok »

FEL