Sztanek Emese, az Evangélikus gimnázium harmadéves diákja a festőszakra jár, ahol többek között Megyeri-Horváth Gábor oktatja a képzőművészeti fogásokra. Tanárai biztatására indult az idei PsychArt Művészeti Maratonon.
A festészeti megmozdulást országosan 14. alkalommal rendezték meg, ehhez első alkalommal csatlakozott Békéscsaba is. A programsorozat először 2010-ben valósult meg, azóta is a budapesti székhelyű Moravcsik Alapítvány szervezi minden évben, az Art Brut Galériával közösen. A cél a pszichiátriai betegeket körülölelő stigmacsökkentés.
Beszélgetésünk idején Emese, az otthon talált hulladékokból varázsolt karácsonyi dekorációt
– A festőszakkal korán érkeztünk az eseményre, hogy láttassuk a betérőknek, hogyan működik a rendezvény, és ezáltal elősegítsük mások csatlakozását is. Nagyon fontos lépés volt a részemről a részvétel, de ugyanilyen fontos volt a programban meghúzódó gondolatiság, hiszen nem tudhatjuk, hogy a mellettünk lévő emberek mivel küzdenek. Ez a művészeten keresztül is látszik, az alkotás pedig remek lehetőség arra, hogy kifejezésre juttassuk a gondolatainkat – fogalmazott a harmadéves diák, aki Munkácsy Mihály portréjával nyerte el az első helyet.
Sztanek Emese elmondta, tanáraitól munkája értékelésénél szakmai kritikát kapott, ami építőleg hatott rá.
– Megyeri-Horváth Gábor tanár úr, a nyertes képemnél úgy fogalmazott, most lát mindent, amit látni akar egy festőtől. Vannak bizonyos gátjaim, ezeket nevezhetjük festészeti stílusoknak, amelyek nehezebben mennek nekem, most viszont tudtam előrébb lépni – mondta el Emese.
A fiatal alkotó nyomatékosította: nagyon dolgozik azon, hogy sokkal pontosabban fessen, azaz anatómiailag precízebb élethűségre törekszik a jövőben. Ugyanakkor hozzátette, az érzelmek megjelenítése nem jelent nehézséget számára, sokkal inkább az jelent kihívást, hogy az adott pillanatban a helyes érzelmet jelenítse meg a felületen.
Érdekes volt megfigyelnem, hogy az alkotó munka közben milyen vidáman és felszabadultan beszélt a festészeti maratonról.
– Nagyon érdekes, mert azt vettem észre, hogy az érzelmek ábrázolása tudat alatt történik alkotás közben. Próbáltam már úgy festeni, hogy szomorú voltam, vagy mondjuk mérges, de nem sikerült a jó érzelmet ábrázolnom. A továbbiakban is szeretnék festészettel foglalkozni, már ami a jövőmet illeti. Sőt spirituálisabban is szeretném vizsgálni a munkákat. Mert megdöbbentőnek találom, hogy a tanárom jól kiolvassa az állapotomat az adott napi munkámból. Ez izgalmas terület, ami nagyon érdekel – mondta Emese.
Az ifjú alkotó kiemelte, hogy a PsychArt® Művészeti Maraton részvétele előtt alig négy órát aludt, és nem érezte jól magát. Megerősítette: ez az állapot kellett ahhoz, hogy megfelelő időben a megfelelő érzelem kerüljön a vászonra.
Sztanek Emese nemcsak a festékkel alkot vászonra, hiszen hulladék kartonból, elrontott képeinek anyagából is alkotott idén karácsonyra hangulatos dekorációt. Karácsony után a szilveszter szintén nagy hangsúlyt kap a harmadéves gimnazista életében, saját bevallása szerint végig gondolja, mit szeretne elérni a következő évben.
– Ilyenkor összegyűlünk a család többi tagjával. A menü hagyományos, ilyenek vannak az asztalon mint például: rétes, malacsült, virsli. Éjfélkor elénekeljük a Himnuszt és koccintunk. Az este folyamán összegyűjtöm az év során készült kedvenc munkáimat és végiggondolom, hogy mire vagyok büszke és miben kell fejlődnöm, és miért vagyok hálás – mondta Sztanek Emese.