PsychArt a Csabagyöngyében – emberek együtt, egy közösségben

2024. szeptember 27. 15:56 | Bere Mátyás

Pénteken együtt alkottak a pszichoszociális, mentális nehézségekkel, akadályozottsággal élők és az egészséges emberek a Csabagyöngye Kulturális Központ Panoráma termében. A 24 órás alkotáson, a PsychArt® Művészeti Maratonon a jótékony közös alkotás volt a középpontban.

PsychArt® Művészeti Maratont országosan 14. alkalommal rendezik meg, ehhez első alkalommal csatlakozott Békéscsaba is. A programsorozat először 2010-ben valósult meg, azóta is a budapesti székhelyű Moravcsik Alapítvány szervezi minden évben, az Art Brut Galériával közösen. A cél a pszichiátriai betegeket körülölelő stigmacsökkentés. Csabán a Baly Hermina Alapítvány vállalta fel a helyi rendezvény lebonyolítását, megszervezését, így csatlakoztak a kezdeményezéshez.

– Várakozáson felül sokan érkeztek a rendezvényre, ami örömmel tölt el, és a hangulat is egyre jobb. Azt látjuk, hogy az emberek mosolyognak, beszélgetnek, együtt alkotnak, tulajdonképpen ez lenne a rendezvény célja – fogalmazott Jalekné dr. Rózsavölgyi Katalin pszichiáter szakorvos.

A program alapkoncepciója, hogy a művészet, mint közös nyelv és kapcsolódási lehetőség teremti meg a hidat a pszichiátriai betegséggel élők és az egészséges emberek között. Békéscsabán szeptember 27-től 28-án délig ennek jegyében, egy közös térben, együtt alkothatnak a pszichiátriai betegséggel élők és az egészséges emberek.

 

 

Dr. Vincze Gábor, a Baly Hermina Alapítvány kuratóriumi tagja, a Gál Ferenc Egyetem dékánja a megnyitón kiemelte, hogy ez mondhatni egy csoportterápia.

– A közösség ereje hatványozottan jelentkezik. A szóban, a művészetekben, relaxációs terápiákban a közösségben zajló folyamatokban mindig szuggesztíven hat a környezet az emberre. Sokkal hatékonyabb, ha a páciensek látják egymás tevékenységét a terápián, indirekt módon, mintha direkt módon a terapeuta mondaná meg. A közösség ereje pedig ősidők óta jelen van – mondta a szakember. Kiemelte: a PsychArt eseményen is az látszik, hogy a résztvevők kifejezik érzéseiket, gondolataikat, benyomásaikat, így külső információkat is kaphatnak egymásról.

– A mentális egészség javítása szolgálja a célunkat, amit remélhetőleg el is érünk. Itt a rekreáció minden embernél működik, legyen az egészséges, vagy sem. Ez a nap mindenki számára terápiás értékű; művészetterápia. A művészet minden ága a rekreációt segíti, ezeken a területeken minden ember egyforma – zárta gondolatait a szakember.

A PsychArt rendezvényeknél hagyomány, hogy egy szakmai zsűri minden helyszínen 10 képet kiválaszt, amelyekből egy vándorkiállítás születik, ami azután az összes, a rendezvényhez csatlakozott nagyvárosba ellátogat. Ezt követően a képek visszakerülnek abba a városba, ahol születtek.

 

Fotó: Bere Mátyás / Behir.hu

 

A megynyitón Szente Béla, a Csabagyöngye Kulturális Központ igazgatója, Herczeg Tamás, országgyűlési képviselő, a rendezvény védnöke, Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere és dr. Vincze Gábor, mondott beszédet. Emellett egy „körkapcsolást”, avagy egy szekunder-megnyitót is kapott a közönség, ahol a többi város PsychArt eseményébe, köztük a budapestibe nyerhettek betekintést.

A résztvevők mondhatni mindenhonnan érkeztek. Volt aki dr. Vincze Gábort követve, önszántából, a diákjaként jött az eseményre, ezzel is mutatva, hogy mit képvisel az egyetem. Mellettük középiskolások, tanáraik, mozgássérültek, pszichoszociális, mentális nehézségekkel és akadályozottsággal élők együtt dolgozva mutatták meg, hogy mindnyájan csak emberek vagyunk, sőt együtt egy közösség.

 

Galéria

További programok »

Itthon

Különdíjat nyert Békéscsaba a Virágos Magyarország versenyen

A Virágos Magyarország verseny idei díjátadóján 5 települési kategóriában és 6 kiemelt témában csaknem 80 elismerést adtak át - közölte a Visit Hungary az MTI-vel. A Magyar Turisztikai Ügynökség és a Virágos Magyarország szervező bizottságának különdíját város kategóriában Békéscsaba, község kategóriában Szálka érdemelte ki, a fővédnöki díj Gógánfának jutott.
10:23
FEL