Szarvas Péter az idei év első rendes közgyűlését értékelő tájékoztatóját az elfogadott 2022-es városi költségvetés részletes bemutatásával kezdte. Mint mondta, a költségvetés főösszege 43 milliárd forint, vagyis ha minden a tervek szerint alakul, akkor működésre 15 milliárd forint, fejlesztésekre pedig 28 milliárd forint jut 2022-ben. A működési költségekben 9 milliárd forintot biztosít az önkormányzat a városi intézmények fenntartására. A polgármester kiemelte, hogy a jaminai magánbölcsőde munkáját idén 17 millió forinttal támogatja a város. Megemlítette, hogy az önkormányzat mind az 1185 dolgozóját és 104 közfoglalkoztatottját meg kívánja tartani.
A járványügyi veszélyhelyzet ellenére számos fejlesztést tud végrehajtani az önkormányzat – mondta a városvezető. Hangsúlyozta, hogy a kormány által 100 százalékban finanszírozott Modern Városok Programnak köszönhetően tovább folytatódik a piac fejlesztése, az új bábszínház építése, a Wenckheim kerékpárút kivitelezése, a Munkácsy Emlékház rekonstrukciója, valamint a város történetének legnagyobb út- és járdafejlesztési programja is.
Szarvas Péter kitért a Lencsési lakótelepen található bölcsőde fejlesztésére, melynek köszönhetően 12 fővel bővül az intézmény kapacitása. Megjegyezte, hogy az önkormányzat saját forrásból fejleszti idén az ivóvízhálózatot a Kenderföldeken, Mezőmegyeren és a Kastélyszőlők városrészben.
A közgyűlés döntött arról is, hogy az önkormányzat a városi oktatási intézmények környezetében parkolókat épít majd, amellyel elsősorban a kulturált körülmények megteremtése a cél. Erről részletesebben itt írtunk.
A polgármester kiemelte, hogy a MÁV SE által üzemeltetett sporttelepen az elmúlt év végére kiépült extrám bringapark várhatóan idén további fejlesztést fog kapni. Sikeres pályázat esetén összesen 26 millió forintból bővülhet tovább a létesítmény, melynek felét az önkormányzati költségvetés biztosítja. A fiatal bringások javaslatai alapján fejlesztik tovább a kerékpáros pályát – hangsúlyozta. A városvezető elmondta, hogy a Kazinczy utcai orvosi rendelőegyüttes is egy komoly felújításon esik majd át 2022-ben. A beruházás összesen 58 millió forintos kormányzati és városi támogatásból valósul meg.
Szarvas Péter kitért arra, hogy ugyan a költségvetés nem tartalmazza, de az önkormányzat szeretné, ha a Körös Hotel lebontását követően a jelenleg az állam tulajdonában lévő terület ingyenes vagyonátadással a városhoz kerüljön. Mint fogalmazott, a szálloda helyén egy színvonalas közterületet szeretnének kialakítani, ennek kapcsán az egyeztetések a kormány képviselőivel elindultak.
Kiemelt szerepet kaptak a költségvetésben a zöld ügyek. 2022-ben 28 millió forintot fordít az önkormányzat fásításra, erdősítésre, továbbá elkészül a Kétegyházi úton egy új hulladékudvar is. Elindul egy új napelempark építése a Szarvasi út mellett, valamint a közterületekre szelektív hulladékgyűjtő edények kerülnek ki, illetve elkezdődik a belvárosi parkok esetében egy öntözőrendszer kiépítése is. Tervezés alatt van Békéscsaba elektromos buszprogramja is, amely a Modern Városok Programban szerepel. A következő három évben 8-9 elektromos busz beszerzése van napirenden – számolt be a zöld témákról Szarvas Péter.
A polgármester beszélt arról is, hogy a Bartók Béla úti orvosi rendelő klimatizálása az idei év során tervben van, és megköszönte az egészségügyi alapellátásban dolgozóknak a covid idején végzett áldozatos munkájukat. Rámutatott, hogy idén 20,8 millió forintot fordít a város a háziorvosok különböző támogatásaira. A felnőtt- és gyermek háziorvosi ügyelet működésére pedig 50 millió forintot szán az önkormányzat.
A városvezető kiemelte, hogy családbarát önkormányzatként fontos a bölcsődék, óvodák folyamatos fejlesztése, bővítése, és megígérte a csabai családoknak, hogy amennyiben a járványügyi helyzet megengedi idén is megszervezik a nyári napközis tábort. A fiatalság számára szintén igyekszik az önkormányzat több támogatást biztosítani: többek között a Csabai Garabonciás Napokat, és a LIKE fesztivált kiemelt programként kezeli a városvezetés, valamint a TérZene program is folytatódik. A Békéscsaba hazavár program pedig az idei évre 11,5 millió forintos kiadást jelent majd – ismertette.
A grémium döntött az érték és hagyományőrzéssel kapcsolatos költségekről is. A város legidősebb lakóházaként számon tartott Molnár ház nádtetejének felújítására 8 millió forintot fordít az önkormányzat. A patinás építészeti értékek védelmére 10 millió forintot szán a költségvetés, valamint az utcanévtáblák cseréje is esedékessé válik, melyre 8 millió forint jut majd. Az egyházi fenntartású temetők felújítására szintén 8 millió forintot fordít a városvezetés. A Szigligeti utcai játszótéren található Schéner Mihály féle közterületi műalkotásainak renoválására 3 millió forintot különítenek el az idei büdzséből.
Szarvas Péter felhívta a figyelmet arra, hogy az önkormányzatnak 375 millió forintja áll rendelkezésre, hogy olyan beruházásokat hajtson végre, amelyek költségmegtakarítást vagy többletbevételeket eredményeznek a város számára. Kiemelte, hogy várhatóan a település hitelállománya nem fog bővülni az idei évben.
A közgyűlés döntött arról is, hogy a város pályázatot nyújt be a Szigligeti utcai bölcsőde fejlesztésére, amely 40 millió forintból valósulhat meg. A polgármester kitért arra, hogy Békéscsabán a közfoglalkoztatottak száma hét év alatt mintegy 1600-ról 100 körülire csökkent, ez pedig jól mutatja a város munkahelyteremtő képességét. A járvány miatt nehéz helyzetbe került kisvállalkozásokon segít a kormányzati mikrohitel program, melynek kapcsán a város együttműködik a Békéscsabai Városfejlesztési Alapítvánnyal. A kooperáció értelmében évi 5 millió forint értékben kamattámogatást nyújt az önkormányzat azoknak a kisvállalkozásoknak, akik ezt a mikrohitelt felveszik – hangsúlyozta a városvezető. Az Ipari úti önkormányzati ingatlanok eladása továbbra is napirenden van, a polgármester reményét fejezte ki, hogy az idei évben sikerül ezeket a fejlesztésre alkalmas területeket értékesíteni.
Szó volt a közgyűlésen a Szigligeti és a Kazinczy óvoda vezetője, Királyné Egri Mónika újabb öt évre való kinevezéséről, melyet egyhangúlag elfogadott a képviselőtestület. Döntés született arról is, hogy a város továbbra is támogatja a Szentesi Madármentő Állomás munkáját. Téma volt zárt ülésen az Alföldvíz Zrt. közgyűlése. A nehéz pénzügyi helyzetben lévő szolgáltató cég 3,8 milliárd forintos tőkeemeléséhez, melyet a Nemzeti Vízművek Zrt. hajt végre, a csabai önkormányzat is hozzájárult. Szarvas Péter örömét fejezte ki, hogy a cég pénzügyi helyzete stabilizálódott, a dolgozók bérrendezése megoldódni látszik, valamint az ivóvízhálózat fejlesztése is folytatódhat majd.
Mint a tájékoztatón kiderült, a tervek szerint legközelebb az országgyűlési választások után, április végén ül össze újból a városi képviselő-testület.