Szárnya van, de nem madár, két napra Békéscsaba lett a légiipar fellegvára

2024. szeptember 26. 15:38 | Bimbó Lajos

A Magyar Légiipari Klaszter és a Békéscsabai SZC immár második alkalommal rendezi meg a Légiipari Szakmai Napok és Pályaválasztási Vásárt a békéscsabai repülőtéren. A kétnapos rendezvényre közel ezer általános- és középiskolás diákot várnak, akik az iparág kínálta lehetőségekkel ismerkedhetnek meg.

Mucsi Balázs, a Békéscsabai Szakképzési Centrum főigazgatója elmondta, a rendezvény elsősorban a szakmáról szól, ám a BSZC a légiipar mentén a légi- és gépipari központját szeretné promotálni. A diákok itt megláthatják, tapasztalhatják annak a lehetőségét, hogy milyen gépekbe készíthetnek alkatrészt, később akár szerelhetik őket, vagy mérnökként meg is tervezhetik azokat.

– Azt is szeretnénk demonstrálni, hogy az országos szintű irányítói oldal, a szakmai szervezetek, az egyetemek mind-mind a Békéscsabai Szakképzési Centrumot elsőszámú együttműködőjének tekintik. Így, aki a technikusi képzésbe érkezik hozzánk, itt most megtapasztalhatja, hogy van egy nagyon komoly kimenet, a technikusi szint gyakorlatilag egyenes út lehet az egyetemi és mérnökképzésbe. Emellett az ipar szereplői itt vannak, akik tárt karokkal várják azokat a diákokat, akik akár Békéscsabán végeztek – ismertette Mucsi Balázs.

 

 

Az érdeklődők a két nap alatt szakmai előadásokon vehetnek részt, bemutatkozik például, az Airbus Helikopters Hungary Kft, vagy a Multifly Kft. is. Az eseményen a hazai légiipar meghatározó szereplői, gyártók, karbantartók, oktatási intézmények és képzőszervezetek kínálják „portékáikat”.

Vámos Tamás, az Airbus Helicopters HR-vezetője kiemelte, a repülőgépgyártó vállalat gyulai gyára 2022-ben indította el termelését. A fürdővárosi üzem komoly felfutásban van, mind ami a termelést illeti, mind pedig a dolgozók létszámát tekintve, mely közelít a kettőszáz főhöz.

– Emiatt pedig folyamatosan keressük a szakképzett munkaerőt, többek ezért is vagyunk itt, hogy meggyőzzük a fiatalokat arról, hogy ez a szakma egy jó irány és amennyiben gép forgácsolónak vagy műszaki irányba indulnak el, akkor egy nagyszerű karrier várhat rájuk Gyulán – tette hozzá a szakember.

 

 

A programsorozatot több kisérő rendezvény is gazdagítja, így légiipari- és repülőgép kiállítás, légibemutató is várja a gépmadarak világa iránt érdeklődőket, de a fiataloknak a pilótaképzésről is tartanak bemutatót. A legnagyobb sorok természetesen a Magyar Kőzlekedéstudományi és Logisztikai intézet és az MH Kiss József 86. Helikopterdandár „sátrai” előtt állnak, hiszen mindkét kiállító szimulátoros programmal, virtuális repülőgépvezetéssel várja a diákokat. A kétnapos rendezvény első napján is rengeteg általános és középiskolai tanuló kísérte figyelemmel az eseményeket, akik közül többen már fontolgatják – közöttük a hatodik osztályos Balog Csanád is – hogy műszaki vagy akár légiipari területre lépnek.

– Nagyon tetszett a kiállítás, a legjobban a VR-szemüveges szimuláció tetszett, amikor egy repülőgépet kellett irányítani. Engem egyébként is érdekel a légiipari képzés – fűzte hozzá.

A Békéscsabai Szakképzési Centrum a légiipari esemény második napján is várja a diákokat és az érdeklődőket, ezután pedig visszatér a földre, hogy a megyei Haditorna Verseny résztvevőit állítsa rajthoz.

Galéria

További programok »

FEL