A történész, levéltáros már nem első alkalommal kapott felkérést az egyesülettől. Ezúttal A konyhaművészet jutalma: a legrégibb gyulai és csabai iratok rejtélyei címet adta előadásának.
– Igyekeztem olyan témát választani, ami viszonylag hosszabb idősávot ölel fel, és érdekelheti a békéscsabai közönséget is, ez igaz a legrégebbi csabai iratra és ehhez elég jól kapcsolódott Gyula is. Közönségbarát témát is igyekeztem választani: a legrégibb gyulai irat például a konyhaművészettel is kapcsolatos. Ez a dokumentum 1650-ből való, és az erdélyi fejedelem szakácsának szól. Nemcsak latin szöveg olvasható rajta, de egy színes kép is illusztrálja. A szöveg szerint a jutalmat kapó személy a fejedelem főszakácsa volt, aki a konyhaművészetéért kapott nemesi címet – fogalmazott a történész.
A legrégibb csabai irat „életkora” még régebbre nyúlik vissza, mint a gyulai irat, hiszen ez 1531-ből való, amit Habsburg Ferdinánd adott ki, és amelyet a helyi evangélikus levéltárban őriznek, Stark Adolf hagyatékában.
– A hátoldalról derül ki, hogy Ferdinánd kiknek írta ezt a levelet. Itt van egy kis ellentmondás, mert a hátoldalnak egy bizonyos feljegyzésén a kassai polgárok szerepelnek egy másik pontján pedig Bártfa szerepel, de úgy tűnik, hogy Kassa az, amely hasonló kézírással van írva, mint maga a levél, tehát valószínűleg a Kassai polgároknak írhatta ezt a levelet Ferdinánd 1531. május 24-én. Ez ugye az az időszak, amikor két királya is van Magyarországnak, Habsburg Ferdinánd és Szapolyai János, akik viszálykodnak egymással. Ferdinánd ebben a levélben visszautal egy korábbi levelére, amelyben kifejtette az egyéves fegyverszünet részleteit és arra bíztatja vagy utasítja a kassai polgárokat, hogyha egy bizonyos időintervallumban sérelmeket szenvedtek, birtokokat foglaltak el tőlük, akkor ezt jelentsék egyrészt neki, másrészt a lengyel királyhoz delegált követéhez, és a lengyel király majd döntést hoz a vitás birtokügyekkel kapcsolatban – ismertette dr. Halmágyi Miklós.
A Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület következő programja január 23-án lesz, szintén a Békés Megyei Könyvtárban, Csabaiak a nagyvilágban címmel tart előadást Gellért Mária, aki kínai élményeit meséli el az érdeklődőknek.