„Az emberiség történetének vannak nagy pillanatai: a nagy csaták, véres uralmi versenygések drámába foglalva, építészeti csodák a piramisoktól a párizsi Notre Dame-ig, a gazdaságtörténet a faekétől a minimum tillage-ig, a biológia csodáiról nem is szólva részleteiben, de a témánkat illetően igen: egy obeliszk, amely több mint száz éve áll, megdöntésére a tudomény mai állása szerint nincs is esély. Ez a Csaba gyöngye, egy magyarországi - nem magyar anyanyelvű - géniusz dicsősége, Stark Adolf érdeme” - olvasható dr. Sicz György legújabb megjelent könyvében, a Stark Adolf /1834-1910/ élete és munkássága a sajtó tükrében című kéziratban.
A kötet összeállítója több mint 40 éven keresztül gyűjtötte a sajtótöredékeket Stark Adolf munkásságáról a budapesti levéltárakban, könyvtárakban. Hétfőn délután a Békéscsabai Megyei Könyvtárban mutatták be az érdeklődő közösségnek a mezőgazdasági tevékenységről szóló duokumentációt. Az eseményt Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere nyitotta meg.
– Egyre kevesebb értékünk van, és a meglévőek nem kapnak annyi figyelmet, amennyit megérdemelnének. Nagyon fontos, hogy a könyv, amely ezentúl elérhető, arra hívja fel a figyelmet, hogy értékeinket valóban értékként kezeljük. Ilyen értéke a városnak Stark Adolf szőlőnemesítő munkássága, aki a világon egyedülálló szőlőfajtát állított elő. A hungarikum az érték, de lehetne akár egy szemlélet is – fogalmazott dr. Oláh István agrárszakíró, főszerkesztő.
Dr. Sicz György harmadik könyvét adja ki Stark Adolf szőlész-borász tevékenységéről.
– Ezt a könyvet azért állítottam össze kézirat formájában, mert Stark Adolf munkásságáról sok minden megsemmisült. Úgy gondolom, hogy egy elképesztő akaraterővel rendelkező példakép, akinek mind az erkölcsi, mind a szociális mércéje fantasztikus volt – mondta el a kötet írója.