Semmelweis napon köszöntötték a gyulai egészségügyi dolgozókat - galériával

2024. június 28. 17:46 | Kugyelka-Zámbori Eszter

A Békés Vármegyei Központi Kórház Pándy Kálmán Tagkórháza és Gyula önkormányzata péntek délután rendezte meg Semmelweis napi ünnepségét a gyulai kórház Árvay termében. A rendezvényen átadták a városi dr. Libor János díjakat és kórházi elismeréseket és kinevezéseket.

Semmelweis nap alkalmából az egészségügyi dolgozókat köszöntik országszerte. Ahogy arról korábban beszámoltunk, péntek délelőtt Békéscsabán köszöntötték a kimagasló szakmai teljesítményt nyújtó orvosokat, ápolókat és szakdolgozókat, ezt követően Gyulán rendeztek ünnepséget a tiszteletükre. 

Dr. Becsei László, a központi kórház főigazgató-főorvosa a világhírű magyar orvos Semmelweis Ignác életéről Benedek István orvos, Semmelweis-kutató írásaiból vett idézetekkel emlékezett meg. Ünnepi beszédében hozzátette: az egészségügyben helytállni sosem volt könnyű, a hétköznapokban gyakran kell a rendkívüli helyzetekkel megbirkózni, egyéni tragédiákkal szembesülni, miközben a páciens mellett el kell felejteni a személyes családi és munkahelyi problémákat, mindig előtérbe kell helyezni a más sorsa iránt érzett felelősséget.

– A modern medializáció vívmányainak eredményeinek alkalmazása mellett, vissza kell térnünk a semmelweisi elvekhez és hivatásunk alapjaihoz a humánumhoz és a sterilitáshoz. A humánum a szakmában mindig a saját egyéniség felvállalását és az empatikus készségek fejlesztését jelenti a másik ember személyi adottságainak és igényeinek figyelembevételével. Az orvoslás és ápolás egyértelműen speciális szakismeretet, emberekkel való kapcsolattartást, kommunikációt igénylő hivatás. A szaktudás és a megfelelő határozott fellépés önmagában azonban nem elég, a betegek és a hozzátartozók a szakmaiságon túl vágynak az emberséges bánásmódra – ismertette az egészségügyi dolgozók összetett munkáját Dr. Becsei László.

Az ünnepségen a Gyula Város Képviselő-testülete által alapított Dr. Libor János-díjat adták át, amelyet elsőként dr. Dobó Márta bőrgyógyász-kozmetológus szakorvos, a bőrgyógyászati osztály osztályvezető főorvosa vehetett át. Dr. Dobó Márta a Szegedi Orvostudományi Egyetemen szerzett  általános orvosi diplomát 1984-ben, ezt követően a Kiskunfélegyházi Kórház Gyermekosztályán helyezkedett el. Két éves orvosi munka után pályáját a Békés Megyei Tanács Kórházában, a gyulai Bőrgyógyászati Osztályon folytatta. Bőrgyógyászat és kozmetológiából 1991-ben szerzett szakorvosi képesítést. Szakvizsgájának megszerzését követően is kitartott a gyulai kórház bőrgyógyászati osztálya mellett. 1998-ban odaadó szakmai munkájának elismeréseként kórházi adjunktusi, majd ezt követően két évvel később főorvosi kinevezésben részesült. 2000 októberében a Pándy Kálmán Kórház Bőrgyógyászati Osztályának osztályvezetői feladatok ellátásával bízták meg, amelyet azóta is ellát. Munkája elismeréseként 2020-ban Kórházért elismerésben részesült. 

Dr. Libor János-díjban részesült Schriffert Zoltánné szakápoló, aki 1988-ban Gyulán az általános ápoló és asszisztensi végzettség megszerzése után egyből a Pándy Kálmán Kórház Reumatológiai, majd kardiológiai osztályán helyezkedett el. 1997 és 2017 között körzeti nővérként dolgozott, majd 2017-től a Pándy Kálmán kórház krónikus sebkezelő és sztómaterápiás team ápolója lett. Betegekkel való viszony az empátián alapszik, szakmai munkáját a lelkiismeretesség, rendkívüli teherbírás jellemzi, mely különösképpen a járvány idején mutatkozott meg.

Szintén ilyen díjat kapott Seresné Szabó Ágnes dietetikus, aki 1985-ben általános ápoló és általános asszisztens, majd dietetikus oklevelet szerzett. 1998 óta a gyermekosztály dietetikusa, a gyermekeknek szóló étlapok megalkotója, a Magyar Dietetikai Országos Szövetség Békés vármegyei küldöttje. Gyula város iskoláiban, óvodáiban pedagógusokat készített fel szakorvos vezetésével a diabéteszes gyermekekre való odafigyelés, teendők területén, ezzel segítve a gyermekek megváltozott életmódjának beillesztését az oktatás területére. A Gyulai Egészségfejlesztési Iroda programjain egészségnevelő előadásokat tart, az Egészséges Városok által megvalósult folyamatos szűrőprogramok aktív résztvevője.

2024-ben a Kórházért kitüntetés dr. Bassam Ali belgyógyász, haematológus, klinikai onkológus szakorvos, kórházi főorvos vehette át.

Főigazgatói dicséret kaptak: dr. Bánhegyi Róbert, Dér-Pesics Zsuzsanna, Gergelyné Dombrádi Erzsébet, Japport Józsefné, Köröminé Janis Veronika, Nagyné Rung Melánia, Ottlakán Mónika, Pákozdiné Vajda Erika, Dr. Pilán Mihályné Somodi Katalin, Túri-Balog Éva, az Invazív kardiológia munkacsoport és Fekete István. 

Az eseményen bejelentették, hogy a Magyar Gyermekorvosok Társaságának vezetősége a fiatal orvosgenerációk támogatásáért, kiemelkedő mentori tevékenységének elismeréséül Veres Gábor Mentordíjjal ismerte el dr. Abdulrahman Abdulrab Mohamed osztályvezető főorvos kórházi mentor munkáját. Emellett a rendezvényen a Magyar Ápolási Egyesület díjának átadására is sorkerült. Szakmai munkájáért Kossuth Zsuzsanna ezüst kitűzőt és elismerő oklevelet vehet át Mesterné Sarkadi Erzsébet.

Az ünnepségen dr. Becsei László főigazgató főorvosi kinevezést adott át dr. Marcas Mónika Graciella pszichiáter szakorvos, kórházi adjunktusnak és dr. Barta Zoltán belgyógyász, nephrológus, háziorvos szakorvosnak. 

A kórház vezetőjétől adjunktusi kinevezést vehetett át dr. Kalapos Anita belgyógyász, kardiológus szakorvos, dr. Nagy Mária kardiológus, orvosi rehabilitációs szakorvos kardiológia területen, valamint dr. Abdul Hayder Karim tüdőgyógyász, háziorvostan szakorvos.

Az egészségügyi dolgozók ünnepén azokat a munkavállalókat is köszöntötték, aki rendszeres véradóként is segítik embertársaikat.

 

Galéria

További programok »

FEL