– Semmelweis nap alkalmából azokat köszöntjük, akik az egészségügyben dolgoznak nap mint nap: orvosként, ápolóként, asszisztensként, védőnőként, mentősként, gyógyszerészként – fogalmazott köszöntőjében Szarvas Péter polgármester. – Akik a mindennapokban segítséget, sokszor gyámolítást is nyújtanak és tisztelettel bánnak a hozzájuk fordulók, az egészségüket részben vagy nagyrészben elvesztők felé.
Dr. Becsei László, a kórház főigazgató főorvosa elmondta, Semmelweis Ignácz születésnapja kiváló alkalom arra, hogy értékeljük eredményeinket, elfelejtjük kudarcainkat, vegyük észre és ismerjük el a gyógyításban helytálló orvosok, szakdolgozók munkáját. Az egészségügyben helytállni sosem volt könnyű, a hétköznapokban gyakran kell a rendkívüli helyzetekkel megbirkózni, egyéni tragédiákkal szembesülni.
– Egy-egy döntéssel, gyors és szakszerű beavatkozással kell gyakran életet menteni, egyensúlyban kell tartani a gyógyításhoz szükséges tudást, a lelkiismeretes tenni akarást és a betegek iránti türelmes, megértő segítőkészséget. Miközben a páciens mellett el kell felejteni a személyes családi és munkahelyi problémáinkat, mindig előtérbe kell helyezni a más sorsa iránt érzett felelősséget – fűzte hozzá.
Bagyinka Éva, dr. Becsei László, dr. Bayer Hedvig, Szarvas Péter és dr. Csicsely Ilona – Fotó: Such Tamás / behir.hu
Békéscsaba Egyészségügyéért kitüntetést kapott az ünnepségen dr. Bayer Hedvig sebészorvos, aki 1980. októberében a csabai kórház általános sebészeti osztályán helyezkedett el és a mai napig ennek a közösségnek az elismert tagja. 1990-ben adjunktusi, 1996-ban főorvosi kinevezést kapott, és mivel szakmai érdeklődése a daganatsebészeti terület irányába mutatott, lézergyógyászat/lézersebészeti tanfolyamon és számos továbbképzésen vett részt. 2007-ben a főorvosnőt megbízták a békéscsabai kórház központi műtőjének irányításával. Magabiztos és következetes döntései során, a betegek érdekét szem előtt tartva biztosította a fegyelmet igénylő műtői munkavégzés körülményeit úgy, hogy közben jó munkahelyi légkört is teremtett.
Békéscsaba Egészségügyéért kitüntetésben részesült Bagyinka Éva körzeti ápoló, aki 1975-ben a Réthy Pál kórház intenzív osztályán helyezkedett el, majd bölcsődében volt gondozónő, 1979. márciusától pedig az Egészségügyi Alapellátásnál körzeti ápolói státuszban kezdett dolgozni, azóta megszakítás nélkül, körzeti ápolóként látja el a feladatait. Munkája során sikerült jó kapcsolatot kialakítania a betegekkel. Szereti a munkáját, ezért nyugdíjba vonulása után is szívesen dolgozik tovább. A 49 év munka az egészségügyben, valamint 45 év egy munkahelyen példaértékű és megbecsülendő.
Békéscsabai Hűségdíjat kaptak azok a háziorvosok, szakdolgozók, akik az egészségügy területén 25 vagy 30 éve dolgoznak, valamint 25 vagy 30 év egészségügyben végzett tevékenység után nyugdíjba vonulnak. Idén ők a következők: Tóth Jánosné körzeti nővér, Tóthné Harangozó Edit körzeti nővér, Fazekasné dr. Hursán Ágnes háziorvos, Gaál Ibolya körzeti nővér, Bólya Andrea körzeti nővér, dr. Ágoston Katalin nyugalmazott háziorvos, dr. Buki Mária nyugalmazott háziorvos, dr. Huszár Ildikó nyugalmazott házi gyermekorvos.
A Békés Vármegyei Központi Kórház egyik legmagasabb erkölcsi kitüntetése a Réthy Emlékérem, amelyet idén dr. Szeberényiné dr. Bérci Zsuzsanna, a Békés Vármegyei Központi Kórház Dr. Réthy Pál Tagkórház Bőr- és Nemibeteg Szakrendelő és Gondozó vezető főorvosa vehetett át. A doktornő 1987 óta az intézmény munkatársa, főorvossá 1996-ban nevezték ki. Kiváló vezetői kvalitására alapozva 2008. július 1-től a békéscsabai kórház járóbeteg szakellátásának vezető főorvosi feladataival bízta meg dr. Becsei László főigazgató. Több, mint három évtizedes szakmai munkásságának elismerése az emlékérem.
A Réthy Nővér kitüntető címet ebben az évben Kajári Gáborné, a fül-orr-gégészeti osztály főnővére kapta, aki 29 éve dolgozik az osztályon. Ápolói munkáját alázattal, szorgalommal, a szakmai szabályok maximális betartásával végzi. A betegekhez, a munkatársaihoz és az osztályon gyakorlatokat töltő tanulókhoz mindig kedves, segítőkész. Munkáját a betegek iránti empátia, szeretet hatja át, rá igazán jellemző, hogy nemcsak a testet, hanem a betegek lelkét is odaadással gondozza.
Az ünnepségen Kórházért kitüntetésben részesült Andor Ildikó vezető asszisztens, valamint Litvai György, az informatikai osztály munkatársa.
Főigaztói dicséretet kaptak a következők: Baji Zoltán, Hrabovszki Magdaléna, Kissné Horváth Krisztina, Kopanyicza Csilla, Tóth Ágnes, Tóthné Szász Magdolna.
A Magyar Ápolási Egyesület elismerését Bajiné Major Tímea vehette át.
Dr. Fehértemplomi Katalin és dr. Becsei László – Fotó: Such Tamás / behir.hu
A Semmelweis napi hagyományokhoz szorosan hozzátartozik az orvosok előléptetése is. Ez alkalommal dr. Orosi Norbert belgyógyász, hematológus adjunktust, valamint dr. Vághy Rita adjunktust nevezeték ki kórházi főorvossá. Adjunktusi kinevezést kapott dr. Fehértemplomi Katalin belgyógyász szakorvos; dr. Lázár Magdolna Csilla csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvos és dr. Tóth Ferenc fül-orr-gégegyógyász szakorvos.
Külön köszöntötték azokat az egészségügyi dolgozókat is, akik jubileumi véradók, ők a következők: Török-Varga Krisztina, Zahorán Krisztina, Molnár Sándor, Madarász Boglárka, Karácson Zoltán és Fürj Klára.
***
A rendezvényen közreműködött: Czitor Attila, Liszi Melinda, a Jókai színház művészei és Endrész Ferenc operaénekes.