A napi statisztikák ismertetése után Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium miniszterhelyettese arról beszélt az operatív törzs vasárnapi, online sajtótájékoztatóján, hogy a koronavírus-járvány pusztító hatással van a gazdaságra, ezért ismét hangsúlyozta, hogy a kormány a lehető legtöbb munkahelyet kívánja megőrizni, illetve annyi álláshelyet igyekszik létrehozni, amennyit a vírus elpusztít. Mint mondta, a magyarok az elmúlt években bebizonyították, hogy tudnak és akarnak dolgozni.
A miniszterhelyettes tájékoztatása szerint jelenleg több mint 160 ezer ember kért munkanélküli segélyt vagy jövedelempótló támogatást. Megjegyezte: a cél, hogy ők mielőbb munkát találjanak, ha nem a vállalati szektorban, akkor az állami szférában. A vállalkozásoknak nulla százalékos hitelt ajánlanak, illetve felfüggesztették a hitelek törlesztésére vonatkozó kötelezettségüket.
Kapcsolatban vannak a kamerákkal és a szakmai szervezetekkel annak érdekében, hogy közösen térképezzék fel, melyik szektor milyen problémákkal küzd és hogyan lehet számukra segítséget nyújtani. Mint mondta, a pénteki adatok szerint eddig 3953 munkáltató igényelte közel 54 000 dolgozó részére a kormányzati bértámogatást, vagyis egy hét alatt majdnem megtízszereződött a jelentkezések száma. Azt is hozzáfűzte, hogy a kormányhivatalok 8 munkanapon bírálják el az igényléseket, amelyek nagy része Budapestről és Pest, illetve Hajdú-Bihar és Bács-Kiskun megyékből érkezett a kereskedelmi, a feldolgozóipari, valamint a turizmus szektorból.
Schanda azt is jelezte, hogy a bértámogatást akkor lehet igénybe venni, ha a munkáltató nem tudja a munkavállaló teljes munkaidőben foglalkoztatni. Ha a munkavállaló munkaideje 50 százalék alá csökken, havonta és egyénenként akár 100 ezer forintot meghaladó támogatásban részesülhet. A kutatás-fejlesztési és innovációs támogatás tekintetében péntekig több mint 376 kérelem érkezett, ezzel közel 5900 kutató és mérnök számára biztosítható a munkahelymegtartás. Arra kérte kutatás-fejlesztéssel foglalkozó vállalatokat, hogy folytassák tevékenységüket, hiszen munkájuk révén lesz versenyképesebb Magyarország.
Továbbra is ellenőriznek a rendőrök
Kiss Róbert rendőr alezredes, az operatív törzs ügyeleti központjának munkatársa arról beszélt, hogy mára 336-ra nőtt azoknak a hatósági házi karanténban lévő személyeknek a száma, akik a hatósági házi karantén ellenőrzésére szolgáló szoftver telepítését és használatát önkéntesen vállalták. Az elmúlt 24 órában elrendelt hatósági házi karanténok száma 965, így a vasárnap elrendelt és érvényben lévő hatósági házi karanténok száma összesen 10 356. A rendőrök az elmúlt 24 órában is tapasztaltak a helyszíni ellenőrzések során magatartásszegést, ezeknek a száma 41. Budapesten és Pest megyében az elmúlt 24 órában a rendőrök 564 esetben intézkedtek a kijárási korlátozással összefüggő magatartásszegés ügyében, ebből 340 esetben figyelmeztetést, 124 esetben helyszíni bírságot, 99 esetben feljelentést alkalmaztak. A tájékoztatás szerint a határokon nyugodt a helyzet, a teherforgalomban, belépő oldalon Röszke átkelőhelyen, illetve személyforgalomban, a kilépő oldalon Nagylak átkelőhelynél lehet kisebb várakozási idővel számolni.
Ma van az Országos Mentőszolgálat 72. születésnapja
Dr. Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója arra emlékeztetett, hogy május 10-e az OMSZ születésnapja. A főigazgató arra emlékeztetett: az elmúlt évtizedekhez hasonlóan mindig is felkészült a rendkívüli helyzetekben való segítségnyújtásra, most azonban egy világválságban kell helyt állniuk, amelyben eddig a legrosszabb forgatókönyvre, a vírus robbanásszerű terjedésére kellett készülniük. Ám mint mondta, az elmúlt időszak fejlesztéseinek köszönhetően most is a legmagasabb szakmai színvonalon végezhetik, csak vasárnap 40 új mentőautót adtak át a bajtársaknak. Fejlesztettek a technikai és technológiai felszerelésen, megnövelték a mentőkapacitást is, 27 mentesítő zónát hoztak létre, ahol fertőtlenítenek, pótolják az egyszer használatos eszközöket. Hozzátette: az intézkedéseknek köszönhetően eddig csak 6 mentős fertőződött meg koronavírussal. 50 mentőautót különítettek el a fertőzés-gyanús és igazoltan fertőzött betegek szállítására, részt vállalnak a mintavételekben; 17 határállomáson helyen vannak jelen, ahol több mint 315 ezer embert ellenőrzését végzik el. Részt vesznek a háziorvosok eszközökkel való ellátásában, ugyanakkor szoros a kapcsolatuk minden egészségügyi szervvel. Felkészültek arra, hogy szükség esetén minden egészségügyi képesítéssel rendelkező dolgozót és önkéntest bevonjanak az ellátásba. Folyamatosan nagy hangsúlyt fektetnek a munkatársak lelki és testi épségének megőrzésére. Csak a koronavírus-járvány kapcsán bajtársaik több mint 420 ezer kilométert tettek meg. Ezúton köszönte meg azoknak a munkáját, akik a mentőket segítették, illetve háláját fejezte ki bajtársai felé is.