Schanda Tamás: Az érettségihez hasonló rendszerben lehetnek a szakmai vizsgák is

2020. április 22. 14:03 | Kugyelka-Zámbori Eszter

Kis létszámos írásbeli vizsgák és gyakorlati vizsgák várhatók a szakképzésben az Innovációs és Technológiai Minisztérium javaslata szerint – erről Schanda Tamás miniszterhelyettes beszélt szerdán az operatív törzs tájékoztatója előtt. A felsőoktatási intézménybe felvételiző fiataloknak pedig elérhetővé válik a felvi.hu oldalon egy ügyintézési funkció.

– Mindent megteszünk annak érdekében, hogy a magyar fiataloknak továbbra is minden adott legyen ahhoz, hogy versenyképes tudásra tegyenek szert, még a megváltozott körülmények között is. Szigorú egészségügyi biztonsági szabályok betartása mellett, de zajlik a munka a felsőoktatásban is, és folytatódik a felvételi folyamat – kezdte tájékoztatóját az Innovációs és Technológiai Minisztérium miniszterhelyettese.

Schanda Tamás kiemelte: a képzésekre jelentkező fiataloknak elérhetővé válik az ügyintézési funkció a felvi.hu felületen. Itt ellenőrizhetik és módosíthatják adataikat, pótolhatják a hiányzó dokumentumokat, de akár az eredeti jelentkezési sorrendjükön is változtathatnak, ez utóbbira egészen július 9-ig van lehetőségük.

Mindezek mellett az elektronikus rendszerben a felvételizők figyelemmel követhetik a benyújtott dokumentumok és kérelmek feldolgozottságát, illetve azt is, hogy az egyes jelentkezési helyeiken a már igazolt és a rendelkezésre álló információk alapján éppen hány pontjuk van – mondta el a miniszterhelyettes. Hozzátette: ha valaki elfeledkezik egy fontos lépésről, akkor az elektronikus rendszer a felvételiző által korábban megadott e-mail címre értesítést küld.

Schanda Tamás kitért arra is, hogy az Innovációs és Technológiai Minisztérium most terjeszti a kormány elé a szakképzésben tanulók szakmai vizsgáival kapcsolatos javaslatát. Mint mondta: a minisztérium javaslata szerint a komplex szakmai vizsgák írásbeli részét az írásbeli érettségi vizsgákat követő időszakban szerveznék meg az intézmények, a gyakorlati vizsgákat pedig lehetőség szerint még májusban megtartanák. Szóbelik az ilyen típusú képzéseknél sem lesznek. A vizsgákat természetesen az érettségihez hasonlóan, csak kis létszámban, a védőtávolság biztosításával lehetne megvalósítani.

A miniszterhelyettes emlékeztetett arra, hogy 75 ezer fiatalt segítenek hozzá a diplomájukhoz azzal, hogy eltekintenek a korábbi nyelvvizsga-követelményektől. Az érintettek türelmét kérte, valamint felhívta a figyelmüket az együttműködés szükségességére, mivel sok esetben szükséges az adategyeztetés ahhoz, hogy a felsőoktatási intézmények kiadhassák az okleveleket. Emellett kitért arra, hogy a hamarosan lehetőséget teremt a minisztérium az online nyelvvizsgázásra is.

Május 1-jétől elérhető a felsőoktatási hallgatók számára a kamatmentes, szabad felhasználású diákhitel plusz kerete, ami maximum fél millió forint – jelentette be Schanda Tamás. Hozzátette: a meghatározott felnőttképzésekben résztvevőknek legfeljebb 1,2 millió forint értékű hitel válik ilyen módon elérhetővé.

A miniszterhelyettes arról is tájékoztatott, hogy augusztus 15-től több mint duplájára emelkedik a szabad felhasználású diákhitel igényelhető összege, így a következő tanévben a hallgatók akár másfél millió forintot is igényelhetnek. Továbbá lehetőség lesz rá, hogy a felsőoktatási hallgatók május 1-jétől az első szemeszterre visszamenőleg is igényeljék a diákhitel 1-et, így akár 350 ezer forinthoz juthatnak. Ezenkívül kamatmentesé tették az eddig felvett nyelvtanulási diákhiteleket – fejtette ki Schanda Tamás. Hozzátette: ugyanakkor a nyelvtanulási hitelkonstrukciót májustól kivezetik a rendszerből.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium tájékoztatóját követően az operatív törzs szerdai tájékoztatóján az országos tiszti főorvos ismertette az elmúlt óra adatait. Müller Cecília elmondta: 2168 főre emelkedett az igazolt koronavírus fertőzöttek száma, és az elmúlt 24 órában is elhunyt 12 idős, krónikus beteg, ezzel már 225-re nőtt a halottak száma hazánkban. Ugyanakkor többen meggyógyultak a fertőzésből ők már 295-en vannak.

A tisztifőorvos bejelentette, hogy az egészségügyi intézmények jelentései alapján, teljeskörűen megtörtént a kórházi ágyak 50 százalékos felszabadítása. Müller Cecília hozzátette: ennek a kapacitásnak az eléréséhez valójában kevés helyről kellett ténylegesen beteget hazaküldeni, hiszen a kórházi ágyaiknak a kihasználtsága általában 60-70% körül volt. Mint mondta: kizárólag orvosszakmai döntést képezheti a kórhzból történő elbocsátás alapját, tehát nem küldhető haza senki, akit valamilyen egészségkárosodás érne emiatt. Úgy fogalmazott: ha a kezelőorvos egyedül nem szeretne dönteni, akkor egy orvosszakmai grémium dönt.

Müller Cecília tájékoztatójából kiderült, hogy tovább folytatódik az idősotthonok ellenőrzése, valamint a magyar honvédség bevonásával az intézmények fertőtlenítése. Az országos tisztifőorvos kiemelte: rangsorolták ezeket az intézményeket, így ahol már volt fertőzött ott kezdték a fertőtlenítést, és azokra az intézményekre a későbbiekben kerül sor, ahol nem találtak fertőzöttet.

Az operatív törzs felajánlásának megfelelően, szerdán kiszállítják a szociális intézményeknek a második adag védőfelszereléseket, amelyek eljuttatásában a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság megyei kirendeltségei segítenek majd. Ebben a szállítmányban többek között 1 millió 300 ezer maszk van.

A szerdai tájékoztatón az operatív törzs ügyeleti munkatársa elmondta, hogy továbbra is zajlik a Mol fertőtlenítőszereinek kiszállítása többek között a készenléti rendőséghez, és a kijelölt kórházakba. Kiss Róbert rendőr alezredes elmondta: szerdán is négy repülőgép érkezett Magyarországra egészégügyi védőfelszereléssel. Mint mondta: az elmúlt 24 órában az érintettek 14 esetben szegték meg a hatósági házi karantét, és 1113 alkalommal intézkedett a rendőrség a kijárási korlátozással kapcsolatos magatartásszegés miatt.

További programok »

FEL