Sakált lőttek Békéscsaba közelében

2021. február 20. 12:45 | Csiffáry Zsuzsanna

A napokban Békéscsaba határában sakált lőttek a helyi vadászok. Az esetről és a vadállat életmódjáról Poliák Pált, a Megyer Vadásztársaság tagját kérdeztük.

Hajdú-Bihar megyében a 2018/2019-es vadászati évben 193 aranysakált lőttek ki az Országos Vadgazdálkodási Adattár adatai szerint. A növekedést az is erősítheti, hogy kóbor kutyákkal is keveredhettek a sakálok - tartják a vadászok.

 

- Mennyire igaz ez Békés megyét illetően?

- Az aranysakál jelen van. Éves terítéke megyénkben a 200-300 darabot is elérheti. Hibridekről én csak ellenőrzött keretek között létrehozott fajtáról hallottam, a Sulimov kutyát hozták így létre, például repülőtereken használják, kereső-munkakutyaként. Elkóborló házi kedvenceinket, kutyasétáltatás közben külterületen egyébként szabályt szegve, pórázról leengedett kutyáinkat inkább zsákmánynak, konkurenciának tekinti, megtámadja. Testfelépítéséből, igazi túlélő, ragadozó életmódjából adódóan ezek a támadások sikeresek. Hazai viszonylatban csúcsragadozónak számít. A vörös rókánál erősebb, betegségekkel szemben ellenállóbb.

 

- Az is előfordulhat, hogy valaki hibridet tart otthon? Mire kell odafigyelnie a gazdának?

- Elképzelhető, hogy valakinél létezik sakál-kutya keverék. Az általam ismert fajt valamikor az 1950-es években kezdték tenyészteni. A vélemények ebben eltérőek, jómagam semmiféle vadállat házi tartását nem tarom helyesnek. Kivételek lehetnek a fellelt fiatal, esetleg balesetet szenvedett egyedek. Ezeket a legrövidebb időn belül valamilyen állatpark, az ott dolgozo szakemberek segítségével ajánlatos elhelyezni. Inkább tekintem ezt attrakciónak mint a vadállat érdekeit képviselő helyzetnek.

 

- A aranysakál hogyan él, viselkedik és mi a tápláléka?

- Életmódja rejtőzködő, nádasok, árterek, sűrű aljnövényzetű erdők védelmében érzi jól magát, innen amennyiben nem zavarják meg, az éjszakákat kivéve nem mozdul el. Természetesen ahol az urbanizáció - lakott tanyák, mezőgazdasági művelés - nincs jelen. ott nappal is találkozhatunk vele. Az esetek nagy részében a vadállatok már akkor tovább állnak, amikor mi észre vehetnénk őket. Problémák mégis előfordulhatnak, hallani megtámadott kutyákról, háziállatokról. Nem gondolom, hogy a környéken félve kellene egy sétát tennünk az erdőkben, elég az óvatosság. A vadállat szorult helyzetben támad csak. Ezért ügyeljünk kutyáinkra, amikor ilyen helyen járunk, akár hosszú pórázon, de tartsuk magunk mellett a házi kedvencet! A családok falkában élnek, ez nagyobb hatékonyságot jelent a vadászatban, túlélésben. Csúcsragadozó, így minden az asztalára kerülhet. Hüllők, rágcsálók, madarak, apró vadak, a környéken élő nagyvadak fiatal egyedei, elhullott tetemei alkotják az „étlapot”. A Megyer Vadásztársaság tagjaként elmondhatom, hogy Békéscsaba közvetlen környezetében is előfordul. Legutóbb február közepén a várostól nagyjából két kilométerre fácánvadászat közben, fényes nappal hozott terítékre egy példányt Krajcsó János hivatásos vadászunk.

 

További programok »

Itthon

Tízéves fennállását ünnepli az országosan is egyedülálló óvodai néptáncprogram

Tizedik évét ünnepli a Népi játék, néptánc az óvodában elnevezésű városi program. Az országos szinten is egyedülálló és példaértékű mozgásfejlesztő programról Pribelszki Péterné óvodavezető, Varga Tamás, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere és Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója tartott sajtótájékoztatót a Kölcsey Utcai óvodában.
2024. november 21. 18:24
FEL