– Szerencsés időszakot élünk meg a vadászat és a vadgazdálkodás szempontjából, hiszen szinte nincsen tél. Ugyan minden vadásztársaság és vadászatra jogosult felkészül és betárolja a szükséges szálas- és szemestakarmányt, hogy ha mégis komoly tél lenne, akkor meg tudja etetni a vadállományt, emellett pedig a védett állatokat is – fogalmazott Hrabovszki János.
A szakember kiemelte, hogy a mostani tavaszias időben nincs nagy szükség az etetésre, de ettől függetlenül etetik a vadakat, főleg szemestakarmánnyal. Mind mondta, az állatok hogy jó kondícióban vannak, az elejtett vadak is jellemzően vastag hájréteggel bírnak, tehát felkészültek a téli időszakra.
– Hazánkban sajnos már nem a téli időszak szabályozza a vadállományt, a törzsállományt, hanem a nyári hatalmas forróság, amit az elmúlt években tapasztalhatunk. A negyven fok körüli hónapokon át tartó forróság az, a mi megtizedeli a törzsállományt – mondta.
A tavaszi vadászati amnesztia idején, február 28. után a szaporodás időszaka köszönt be. Ha az új, fiatal állományt éri ez a hatalmas szárazság, a vízhiány és a forróság, akkor elpusztulnak. A szakember elmondta, hogy a téli aratás idején, a vadászszezonban az elpusztult állatok hiánya nagyon észrevehető.
– Elmondható, hogy jó szaporulat volt a tavalyi évben fácán és nyúlállományban is. Dél-Békésben, ahol nem futnak folyók, ott nagy örömünkre egyre több gazda kezdett öntözésbe, aminek nagy előnyét élvezi a vadállomány, ezen a területen a nyúlállomány még mindig eléggé ritkás, északon viszont rekordokat dönt a szaporulatuk – mondta az elnök.
A szakember kiemelte, hogy 2025 az a választóév, amikor a vadásztarsáságok vezetőséget és tisztségviselőket választanak. A Békés vármegyében működő 85 vadászati egységben egymást követően le fog telni az öt év, és eljön a választások ideje, még az első félévben.
Hrabovszki Jánost a ragadozókról szólva kiemelte, számukra nem számít, hogy tél van-e vagy nyár, hiszen annyi vadállomány mindig van a területen, hogy átvészeljék az időszakot.
– A rókát nagyrészt gyérítjük, a sakált hasonlóképpen, viszont egyre nehezebben. A sakálállományt nehezen tudjuk féken tartani, de próbáljuk enyhíteni a feszültséget. Éjszakai állat, nagyon okos és szapora, és sokan nem vállalják be az esti műszakot a vadászok közül, de most lesz negyedik éve, hogy a Békés vármegyei vadászkamara sakálgyérítő versenyt szervez. Sok vadászunk ötven, hatvan sakált tud elejteni egy évben, a szerényebbek egyet-kettőt és a 3000 Békés vármegyei vadászból olyan 2800-an még egyet sem ejtettek el, hiszen nehéz a sakált levadászni – fogalmazott az elnök. Hozzátette, hogy a sakáloknak nagy hatása van az őzállományra is, mely drasztikusan csökkent Békésben, de a szomszédos megyékben, sőt a határon túl is.