Reszketnek-e idén a betörők? Interjú Mitykó Györggyel

2020. december 25. 09:55 | Csiffáry Zsuzsanna

Egyre többet halljuk, hogy az idei karácsony más lesz, mint a többi. Interjúnkban Mitykó György közművelődési szakemberrel beszélgetünk, az ünnep esszenciájáról, az ünnephez fűződő vidámságról, melynek egyik fő szolgáltatója sok éve a Reszkessetek, betörők! című film is. Hiszen nincs karácsony Kevin nélkül.

Sokan és sokféleképpen tekintünk az ünnepekre. Mitykó György közművelődési szakemberrel az ünnep szentségéről, eredetéről, s a Reszkessetek, betörők! című filmről beszélgetünk. Régi ismeretségünk miatt tegeződünk az interjú során.

 

– Sokszor halljuk, hogy az advent az elcsendesedés és a lelki feltöltődés ideje. Különösen most, amikor bezárultak a lehetőségek. Számodra mi kerül előtérbe idén karácsonykor?

– Az idei karácsony más, mint a többi. Ha azonban félretesszük a materiális javak kergetését és a hozzánk közel állókra, valamint a belső harmóniánkra koncentrálunk, utóbbit megpróbáljuk helyreállítani, akkor azt hiszem, idén is boldog lehet a karácsony. Mikor a világ kataklizmát él át, a békés karácsony és a meghittség fontosabb, mint valaha. Ha pedig idén nem vesszük meg azt, amire egyébként sincs szükségünk, akkor talán a Földért is tettünk valamit és Gaia sem néz ránk ferde szemmel. Ne fázzunk, legyen mit ennünk és legyen kire gondolnunk. Nagyjából erre lesz szükségünk, a díszletet sem kell túlkomponálni.

 

– Aki ismer, tudja rólad, hogy minden kiállítás előtt alaposan utána nézel az adott alkotónak. Legyen szó a személyéről, munkásságáról, stílusáról. Mit mondanál a karácsonyról?

– Idén december 22-én 04:20:33-kor a Föld forgástengelye a legnagyobb szögben hajlott el a Nap sugaraitól, ebben a pillanatban megtörtént a téli napforduló. Az égi pályák körforgásának következtében elkezdtek hosszabbodni a nappalok, kezdetét vette a természet megújulása, amit a régiek az örökzöldek ágaival ünnepeltek. Hosszas vitákat követően a niceai zsinat 325-ben nyilvánította ki, hogy december 25-én született Jézus, így idővel a kereszténység ünnepe és a téli napforduló összeforrt. Mikor Luther meglátta a csillagfényt a fenyőágon, megszületett a gyertyafényes karácsonyfa. A szláv korcsun, átlépés szóból származik a karácsony szavunk, így hát van mindenünk, ami az ünnephez kell.

 

– Ha karácsony, akkor Reszkessetek, betörők! Sokan el sem tudják képzelni az ünnepet Kevin nélkül. Mit gondolsz, minek köszönhető ennek a filmnek a sikere?

– Nem feledkezhetünk meg a karácsony szentségével kompatibilis vidámságról, amelynek az elmúlt években kétségtelenül pont ez a film lett az egyik kiemelt szolgáltatója. Karácsonykor mindannyian közelebb kerülünk gyermekkori élményeinkhez, s áhítattal várjuk a karácsony csodáját. Az amerikai filmklasszikus szeretetreméltóan zsivány főhőse amellett, hogy jól megnevettet, hiteles játékával és gyermeki őszinteségével mutat rá az ünnep varázsára, a szeretet teremtő erejére. Talán ez lehet a Reszkessetek, betörők! sikerének titka. A több részt megélt film népszerűsége szempontjából pedig csak hab a tortán, hogy a második filmben a kis Kevin McCallister a New York-i Pláza Hotel jólfésült tulajdonosától kér útbaigazítást, aki később az Amerikai Egyesült Államok 45. elnöke lett. A kanadaiakat újfent megfosztották ettől az élménytől, mivel tévétársaságuk, a CBC Trump és Trudeau elnökök nézeteltérése miatt kivágta a filmből a jelenetet. Úgy tűnik, az alkotás sokadszori ismétlésre sem válik érdektelenné, s Kevint annyira megkedvelték a nézők, hogy minden évben reszketnek a betörők...

További programok »

FEL