Reneszánszát éli a néptáncmozgalom

2021. november 13. 13:29 | Erdei-Kovács Zsolt

Szívet-lelket melengető eseménynek adott teret a Csabagyöngye Kulturális Központ Agora terme szombaton. A hivatalosan a IV. Viharsarki Táncháztalálkozó néven futó lelemény gyökere jóval korábbra nyúlik vissza, mint azt az elnevezésben szereplő sorszám sejteti. Ennek is, meg másnak is utánajártunk!

Szakavatott idegenvezető nélkül még a felkészült újságíró is elvész az információáradatban, ezért is bír kiemelt fontossággal, hogy az adott rendezvényről, történésről mindig a leginkább illetékes személy nyilatkozzék. Ebben az esetben Farkas Lilla volt az, aki segített eligazodni, méghozzá abban a minőségében, hogy ő a Békés Megyei Néptáncosok Szövetségének elnöke. A célok között az is előkerült, hogy a fővárosihoz hasonló táncháztalálkozót valósítsanak meg, mégpedig azért, hogy a helybeliek testközelből tapasztalják meg egy ilyen összejövetel pozitív hozadékait.

Az is fontos összetevő, hogy a Békés megyei együttesek számára ez egyfajta seregszemle, ahol megmutathatják magukat és a nagyközönséget is elkápráztathatják tudásukkal. Ennek különös jelentősége van, hiszen a már annyiszor emlegetett vírushelyzet okán híján vagyunk az ilyen és ehhez hasonló lehetőségeknek.

– A kezdetekről szólva elmondható, hogy ez nem a negyedik alkalom, ez csupán a jelenlegi támogatási konstrukcióban említhető negyedikként, korábban, a 90-es évek elején már volt három viharsarki táncháztalálkozó – ismertette Farkas Lilla. A főszervező hangsúlyozta, a megnövekedett támogatási intenzitásnak köszönhetően, közel 20 éves kimaradás után rendezhették meg újra az eseményt.

Farkas Lilla elnök, Békés Megyei Néptáncosok Szövetsége

 

A nap folyamán a profi előadók, a Kerekerdő zenekaron vagy a Békéscsabai Napsugár Bábszínházon kívül a hagyományőrzők is tiszteletüket tették, a Magyarpalatkai Banda mellett vérprofi amatőrök is bemutatkozási lehetőséget kaptak. Délelőtt a gyerekek, az alapfokú művészeti iskolák mutatkoztak be, este pedig a felnőtt együttesek gálaműsora látható. Az ifjú népzenészeket pártfogásba vették, így nekik is lesz bemutatkozó színpadjuk. A fellépők színes kavalkádja és a tánctanulási lehetőség mellett kirakodóvásár, valamint gyermekjátszó is még tovább színesíti a kínálatot.

A résztvevők száma megközelítőleg 600 főre tehető, az esemény látogatása oltási, illetve védettségi igazolványhoz kötött.

A résztvevők többsége a megyéből, például Gyomaendrődről, Orosházáról, Gyuláról, Mezőberényből, Békésről és természetesen Békéscsabáról érkezett. A Dél-alföldi Darudübőgők elnevezésű csapat regionális összefogással jött létre, de természetesen ebből adódóan az egyharmaduk Békés megyei. A résztvevői létszámot is érdemes megemlíteni: délelőtt 6 gyermekcsoport lépett fel, ifjú népzenészből összesen 9 csoport van, míg este 10 felnőttcsoport lép fel, plusz a ráadás egyszem hagyományőrző csapat.

Amiről eddig nem esett szó az a táncverseny, melynek számos résztvevője között egy már sokat látott arcot is felfedeztünk. Ifjabb Mahovics Tamás neve sokaknak csenghet ismerősen, hiszen a Felszállott a Páva 13 éves döntőse bebizonyította, hogy bármilyen fiatal is valaki, attól még lehet végtelenül elhivatott és persze legalább ennyire tehetséges. Mint a fiatalember megfogalmazta, számára nincs kispálya, minden egyes megmérettetésre ugyanolyan komolyan kell készülni, és ugyanolyan alázattal szükséges hozzáállni, hiszen csak így lehet eredményt, jó eredményt elérni.

Az utánpótlás, középen ifjabb Mahovics Tamás

 

A fiatalúr a hosszútávú terveiről szólva elmondta, hogy az édesapjához hasonlóan szeretné a Népművészet Ifjú Mestere címet elnyerni és a későbbiekben nagyon szeretne egy kiváló tánccsoport művészeti vezetője lenni. Erre minden esélye megvan. A büszke apuka mindenesetre, gyermekéhez hasonlóan, szívesen állt a 7.Tv kamerája elé és nyilatkozott a táncházmozgalom helyzetéről. Mint a néptáncpedagógus kifejtette, az eltelt időszak a néptáncosok életét is megnehezítette, hiszen közösségi műfajról van szó.

– Nagyon nehezünkre esett átvészelni az eltelt időszakot, de az fantasztikus, hogy újra van lehetőség megrendezni ezt az eseményt – húzta alá.

Kiemelte, a néptáncmozgalom reneszánszát éli, sokan tanulják újra a kultúránk ezen részét, amelynek a legfontosabb üzenete az, hogy ez nem egy múzeumba való dolog, hanem élő, ma is virágzó szelete a hagyományainknak.

– Ennek a műfajnak igen masszív közönsége és közössége van, és ha valaki éppen most kap kedvet ahhoz, hogy elkezdje, hát ne tétovázzon, hanem vágjon bele! Minden bizonnyal nem fogja megbánni – tette hozzá végül idősebb Mahovics Tamás.

 

Galéria

További programok »

FEL