A tárlat megnyitóján Juhász Zoltán, a Békés Megyei Könyvtár igazgatója mondott köszöntőt, a jeles férfiúról pedig Ugrai Gábor, dr. Bácsmegi Gábor és Köveskúti Péter emlékezett meg.
Juhász Zoltán elmondta, az emlékkiállítás ötletgazdája Ugrai Gábor, a Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület elnöke volt, a tárlat összeállításában pedig többek között a Túri család dokumentumgyűjteménye volt a könyvtár munkatársainak a segítségére.
Ugrai Gábor kiemelte, Békéscsaba városának történetében nagyon sok pedagógus dolgozott az alapítástól kezdve, az egyik kiemelkedő alak pedig Rell Lajos volt.
– Az ember kinyitja a száz évvel ezelőtti újságokat és böngészgeti a száz évvel ezelőtti újságcikkeket, akkor azt látja, hogy nincs olyan újság, amelyben Rell Lajos ne lett volna benne. Ez azt jelenti, hogy nagyon sok mindennel foglalkozott, nem csak azzal, ami a szakmája volt. Ő nem csak bement reggel az iskolába, délután pedig hazament, emellet még rengeteg mindent csinált, rengeteg egyesületnek volt a tagja – fejtette ki.
Ugrai Gábor hozzátette, Rell Lajos számos társadalmi funkciót is ellátott a városban, így volt a helyi Függetlenségi Kör alelnöke, az Aurora-kör alelnöke, a Békéscsabai Evangélikus Nőegylet társelnöke, a békéscsabai képviselő-testület tagja is.
Rell Lajosra elsősorban mégis pedagógusként és iskolaigazgatóként emlékezünk. A Budapesten diplomázó tanárember 1898. június 17-től a békéscsabai Rudolf Reálgimnázium magyar irodalom és latin tanára lett, 1916. július 19-én pdig az intézmény igazgatójává választották.
Köveskúti Péter, a Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Gimnázium, Technikum, Szakgimnázium, Általános Iskola, Óvoda, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium igazgatója aláhúzta, Rell Lajos itt is letette névjegyét, hiszen szinte újjá építtette a világháború által megtépázott iskolát.
– Újra feltöltötte a szertárakat, bevezette a munkáltató tanítást, amely a kísérletező, gyakorlati szemléletű oktatást jelentette, a diákok pedig nagyon szerették ezt, hiszen maguk végezhettek el kiséréleteket. Rell Lajos emellett a kornak megfelelő audiovizuális eszközöket is beszerzett, közöttük angol és német nyelvi hanganyagokat – ismetette Követkúti Péter.
Rell Lajos létrehozta az iskolai könyvtárat, megalapította az önképző kört, megszervezte a magas színvonalú oktatás feltételeit, remek tanári közösséget alakított ki. Igazgatói munkáját és tevékenységét tanügyi főtanácsosi kitüntetéssel ismerték el.
Dr. Bácsmegi Gábor hangsúlyozta, a jeles tanárember neve a múzeum alapításával is összefüggött, hiszen részt vállalt a Békéscsabai Múzeum-Egyesület megalapításában, 1908 és 1932 között az egyesület vezetői tisztségét is betöltötte. Foglalkozott néprajzi műtárgyak gyűjtésével, régészeti tevékenységet is végzett.
– Rell Lajos szerepe rendkívül fontos a múzeum történetében, hiszen egyfelől az épület felépítésének előkészítésében rendkívül fontos szerepet játszott, emellett pedig az első önálló tárlatokat is ő rendezte be. Olyan gyűjtéseket folytatott, amelyek a mai modern muzeológiának is megfelelnek – foglalta össze a Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója.
Rell Lajos életét és munkásságát tablók, fotók és dokumentumok segítségével ismerhetik meg az érdeklődők. A tárlat december 4-ig látogatható a könyvtár fölszinti alulájában, a bibliotéka nyitvatartási idejében.