Rejtélyes bronzkardok kerültek a Munkácsy Mihály Múzeum birtokába

2017. április 13. 17:19 | Busi Ottó

2018-tól lehet megtekinteni a Munkácsy Mihály Múzeum állandó kiállításában azokat a rejtélyes bronzkardokat, amelyeket három évvel ezelőtt találtak Mezőberény közelében.

Az első feltételezésekkel szemben a fegyvereket nem törötten ásták el, hanem felhevítették, meghajlították, majd egyben temették a föld alá. Idővel a hajlatoknál a pengék eltörtek, és 3000 év eltelte után darabokban kerültek a felszínre. Az ELTE BTK Régészettudományi Intézet szakértői továbbá kiderítették, hogy a kardok nem egy személy tulajdonában voltak, azok hossza és a markolat mérete alapján két különböző harcos használta őket.

A közelben nincs más hasonló lelet, így mondhatni a kardok a "senki földjén" lettek elásva. A következő feladat éppen az, hogy megpróbáljanak magyarázatot adni arra, miként kerülhettek a leletek a megtalálás helyére.

A Munkácsy Mihály Múzeum régésze, dr. Bácsmegi Gábor kérdésünkre elárulta: végig fogják nézni a műholdfelvételeket és a régebbi légifelvételeket az után kutatva, hogy a közelben található-e hasonló korú földvár vagy sáncszerkezetre utaló nyom.

A tárgyakat elsőként Békéscsabán, majd Mezőberényben lehet megtekinteni. Ezt követően 2018-ban visszakerülnek Békéscsabára, a múzeum állandó kiállításába.

További programok »

Kultúra

FEL