Pincétől a padlásig – az evangélikus iskolába látogattak el a csabai városvédők

2023. szeptember 27. 16:29 | Such Tamás

Új évadot kezdett a Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület által megálmodott és tetők alá hozott Nevezetes iskoláink című sulijáró sorozat. Az egyesület tagjai kedd délután a Szeberényi Andor Evangélikus Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium, Óvoda, AMK (Eva) fő épületébe látogattak el.

Félöt előtt néhány perccel Köveskúti Péter intézményvezető kinézett az Evangélikus gimi bejárati lépcsőjéről az utcára, és meglepetten annyit mondott: „Ú!”. Kiderült, 5 perccel korábban még csak négyen álltak az iskola előtt, most vagy huszonnégyen. Majd szép, komótosan mindenki felballagott a földszinti aulába.

– Biztos vagyok abban, hogy nagyon sokan idejártak – mint például jómagam – mondta köszöntőjében Ugrai Gábor, a Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület elnöke. Megemlítette, az Evangélikusnak sok neve volt; ő a Rózsába, a jogelőd intézménybe járt.

 

Ugrai Gábor és Köveskúti Péter – Fotó: behir.hu/Such Tamás

 

Majd átvette a szót a mellette álló Köveskúti Péter, aki miután meglátta Komáromi Istvánt, a Rózsa exigazgatóját, így szólt hozzá: „Ha bármi eszedbe jut, javíts ki!” (Nem volt rá szükség.)

– Az Evangélikus Rudolf Főgimnázium 1899-ben épült – mesélte –, amely példát mutathatna a mai építőipari vállalatoknak. Ugyanis az első kapavágásra 1898 augusztusában került sor, és egy év múlva már fel is épült a főgimnázium. Ami még csodálatra méltó, hogy a tervezettnél jóval kevesebb pénzből, 200 ezer koronából készült el. (A csepeli Jedlik Ányos Gimnáziumot most 25 milliárd forintból újították fel, bővítették.)

Hozzátette, akkoriban hazánk az Osztrák-Magyar Monarchia tagja volt, és miután állami forrásból épült a gimnázium, így tiszteletből Rudolf főherceg nevét vette fel. (Noha a herceg Ferenc József katolikus császár fia volt, az iskola evangélikus lett. Úgy tűnik, Csaba megért egy misét.) Hamarosan a főgimnázium mellett megépült az algimnázium, ahol 1901-tól folyt tanonc- és szakképzés; később ott működött a 635-ös szakmunkásképző is, ma az evangélikus ovinak ad otthont. Manapság az intézmény nyolc épületébe 1250 diák jár.

 

Galéria

 

 

Azt követően a jelenlévők bejárták az iskola jó néhány helyiségét. Sokan bekukucskáltak a régi osztálytermükbe, amely „sokkal kisebb lett”. Az egyik matek terem – ahol ma 30 diák simán elfér – valaha négy tanár szobája volt. Akkoriban a gimnáziumban nyolc osztályában nyolc pedagógus tanított.

– Ez a kényelmes tér a gimnazista tanárok megbecsülését jelentette – fűzte hozzá Köveskúti Péter. – Majd amikor 16 órakor befejezték a tanítást, áttették a székhelyüket a Nádor Kávézóba.

Ambrus Zoltánt, a megyei könyvtár volt igazgatóját többek között arról faggattam, hogy milyen szép emléke van az iskoláról, azt felelte, „A négy év, és ott ismerkedtem meg a feleségemmel”. Hozzáfűzte, nagyon sok remek pedagógus tanította, noha az orosz tanár csak egy fél leckével volt előrébb, mint a diákok.

 

További programok »

FEL