A pedagógus kollégák könyörögtek, hogy maradjon – 150 éve született Rell Lajos

2024. október 15. 07:49 | Such Tamás

A békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület koszorúzással emlékezett Rell Lajos pedagógusra, gimnázium- és múzeumigazgatóra hétfő délután, a Berényi úti evangélikus temetőben. Emlékezőbeszédet mondott Ugrai Gábor, az egyesület elnöke.

– Pedagógusként pedagógusról beszélni nagyon könnyű, mert tényleg olyan kolléga volt, aki mindent is csinált – mondta Ugrai Gábor. – Amikor a száz évvel ezelőtti újságokat nézegetem, azt látom, akkoriban Rell Lajos mindenhol megfordult. Ő volt az egyike, aki idehozta a Kossuth szobrot, a a Kossuth térről látszik a Munkácsy Mihály Múzeum épülete, amelynek ő volt az első igazgatója. Továbbá ő intézte, hogy a festőóriásunk hagyatéka idekerüljön, valamint az evangélikus nőegylet jegyzője is ő volt, életében rengeteget publikált.

Rell Lajos a Nógrád megyei Zomboron (ma Szlovákiához tartozik) született, egy evangélikus lelkész fiaként, a gimnázium utolsó éveit Szarvason töltötte, és így került közel Békéscsabához. 1901-ben vette el Koren Jolánt; 1916-ban, a háború alatt lett a Rudolf gimnázium igazgatója – többek között a román megszállás és a tanácsköztársaság zűrzavara alatt tartotta az iskolában a frontot.

 

 

– 1924-ben ünnepelte pedagógusi munkásságának 25. évfordulóját – jegyezte meg –, a Körös vidékben jó néhány cikk taglalta, hogy nemcsak a diákok, hanem a kollégák is nagyon szerették. 1936-ban ment nyugdíja, noha a kollégái könyörögtek, hogy maradjon, de neki akkor elég volt a pedagógusi pálya, munkatársai szerint pótolhatatlan volt.

Azt követően maradt még a városban, többek között önkormányzati képviselő is volt. 1944-ben Szekszárdra költözött a fiához; ott a helyi középiskolában tanított, és ott halt meg 1952-ben, majd hazahozták Csabára a maradványait, és így került a Berényi úti temetőben.

– A néhai Heti Délkeletben olvastam – folytatta –, a Rákosi-érában nem engedték el a kollégáit a temetésére, ugyanis Rell nagyon erősen kötődött az evangélikussághoz.

 

Galéria

 

A Szeberényi evangélikus gimnáziumban van egy emléktáblája, Jaminában egy utcát neveztek el róla, illetve a csabai hírességek sétányán van egy kő, ami az ő emlékét őrzi. Benne van a csabai értéktárban: művelődésszervező és oktatási munkája révén.

– Egy pedagógus számára Rell Lajos pályaképe egy igazi példa – fűzte hozzá.

Végül Ugrai Gábor és Köveskúti Péter, az evangélikus gimnázium igazgatója megkoszorúzta Rell Lajos sírját.

További programok »

FEL