Pátkai Ervin, Paco Rabanne és Iggy Pop együtt a múzeumban

2017. július 1. 09:44 | Mikóczy Erika

Pátkai Ervin nyolcvan esztendővel ezelőtt Békéscsabán született szobrászművész, aki az 1956-os forradalom és szabadságharcban vállalt szerepe miatt kénytelen volt elhagyni Magyarországot. Párizsban telepedett le, és vált a modern szobrászat európai rangú és hírű képviselőjévé. A Munkácsy Mihály Múzeum az alkotó születésének nyolcvanadik évfordulóján, halála után harminckét esztendővel rendezi meg Pátkai Ervin első Békés megyei, plasztikákat is felvonultató önálló tárlatát.

Pátkai Ervin első szakmai sikerét 1961-ben aratta, amikor Kozmosz című művével díjat nyert a 2. Párizsi Biennálén. Az azóta sajnos szétbontott nagyméretű, átjárható szobor, amely egykor állami vásárlás útján került a Musée d’Art Moderne de Ville de Paris kiállításába, négy alkotó közös munkájaként született. Alkotótársai voltak a szintén 1956-ban, a forradalom után hazánkat elhagyó Kilár István, a francia faszobrász, Jean Feltrin és a spanyol Francisco de Rabaneda. A családjával még gyermekkorában Baszkföldről Párizsba menekült Francisco Rabaneda Cuervo az École National Supérieure des Beaux-Arts építészhallgatójaként segítette a mű létrejöttét. De, hogy ki is ő? Az ekkoriban realista szemléletű építész a Kozmosz születése után néhány évvel, 1964-ben vált híressé a szokatlan anyagokkal, fémekkel és műanyagokkal való merész kísérletezései kapcsán. Ekkor már divattervezőként működött, a nevét pedig Paco Rabanne-ra változtatta.

Pátkai Ervin kiállítását egy olyan formabontó előadás kíséri, amely kiváltja és élményszerűbbé teszi a múzeumokban szokásos tárlatvezetést. Az előadáshoz készített filmben a múzeum bemutatja Paco Rabanne újabb kísérleteinek eredményét, a néhány évvel ezelőtt csokoládéból készült esküvői ruhát, valamint azt a parfümöt, amelyhez nevét, reklámjához pedig arcát is Iggy Pop kölcsönözte.

Az „Ami monumentális: akaratot fejez ki...”Pátkai Ervin szobrászművész kiállítása 2017. augusztus 20-ig látható a Munkácsy Mihály Múzeumban.

 

Gyarmati Gabriella művészettörténész,

a kiállítás kurátora és látványtervezője

További programok »

FEL