– Sok minden történt az elmúlt öt évben, milyen mozzanatokat emelne ki ebből?
– Az elmúlt időszakban olyan fejlődésen mentünk illetve még most is megyünk keresztül, ami nagyon sok színháznak nem adatik meg egy-egy igazgatói ciklus esetében. Az egyik legfontosabb az, hogy új helyre kerülhetünk. A kulturális szektorban is sok változás történ az elmúlt 5 évben, ami befolyásolta a mi életünket is. Például kivezették a TAO-t és helyette pályázati rendszert indítottak. A minisztérium ezt nyilván azzal a szándékkal tette, hogy különböző fejlesztések történhessenek meg, akár a színházaknál, akár más kulturális egységeknél. Ha ezek a pályázatok nincsenek, akkor ugyan működünk, de nem tudunk például új mikrobuszt, mobilszínpadot vásárolni, vagy nem tudunk bábfesztivált szervezni. Most pedig épül az új bábszínház. Orbán Viktor miniszterelnök 2016 tavaszán járt itt, hogy egyeztesse a városvezetéssel a Modern Városok Program részeként megvalósuló fejlesztési terveket. Abban az évben augusztusban beszéltünk arról, hogy mi lenne, ha a kúriából egy bábszínház alakulna, illetve melléépülne egy új épületrész. Úgy alakult, hogy mindenki az ügy mellé állt, ma pedig már ott tartunk, hogy a beruházás javában készül, és nagyon nagy reményeket fűzünk hozzá. Nagyon nehéz összefoglalni az elmúlt néhány évet, mert annyi minden történik, de most ez az egyik legfontosabb.
– Most is sűrű időszak előtt állnak…
– Kecskeméten június 11-én kezdődik a magyarországi bábszínházak országos találkozója. Ezt kétévente rendezik meg, és minden bábszínház a saját előadásával megy, ezeket a zsűri végignézi, majd értékeli. Nyilvánvalóan ez valamilyen rangsort is állít a bábszínházak között, de nem ez a cél, hanem inkább az, hogy egymás munkáit lássuk, együtt tudjunk lenni, beszélgetni, gondolkozni. Ez egy komoly szakmai fórum, egy jó hétig leszek ott. Utána hazajövök, és a társulattal együtt belevetjük magunkat a Nemzetközi Bábfesztiválba, amelynek az előkészítése már javában zajlik. Az összes előadóval egyeztettünk, folyamatosan kapcsolatban vagyunk, várjuk majd őket Békéscsabára. Június 22-től 26-ig tart a fesztivál, amikor ennek vége lesz, akkor nyilván a bontás következik, és egy pici pihenő. Nem hosszú, mert megyünk például Vecsésre és Szegedre is játszani – sok feladat áll előttünk a nyáron. Fontos a kúriában elinduló kiállítás is, pontos tervekké varázsoljuk az elképzeléseket, és el kell indulni a megvalósítás irányába. Szép lassan el kell kezdeni összepakolni a bábszínházat is, hiszen a mostani állás szerint – és remélem, hogy ez így is fog maradni – november 9-én az építő befejezi a munkálatokat, és az engedélyeztetéseket követően a Munkácsy Negyedbe költözünk. Ezek kapcsolatban is nagyon sok feladat lesz majd, de a reményeink szerint jövő februártól már talán az előadásokat is ott tarthatjuk majd.
– Általában milyen helyekre hívják fellépni a Békéscsabai Napsugár Bábszínházat, és melyek a legkedveltebb darabok?
– Ez nagyon változó. Kapcsolatban vagyunk művelődési házakkal, kultúrkúriákkal, amelyek például különböző bérleteket hirdetnek meg, és a saját régiójukban erre keresnek előadásokat. Mi nagyon sok ilyet szolgálunk ki, Budapesttől Debrecenen át Szegedig. Kiemelni darabot azért nem szeretnék, mert minden évben újabb és újabb repertoárral állunk elő, és ezekből válogatnak. Nagy szerencsénk, hogy ismernek minket, és így tulajdonképpen elég sokfelé kell mennünk. A Lázár Ervin Programban pedig éppen a napokban fejeződött be az utolsó előadás Mezőberényben.
– Az átalakított és új épülettel bővített Ursziny-Beliczey kúria lesz a bábszínház új otthon. Ez a Munkácsy Negyed egyik legfontosabb beruházása. Hogyan látja a negyed fejlődését?
– Szente Bélának, a Csabagyöngye Kulturális Központ igazgatójának a szavaival élve: a Munkácsy Negyed lelkét adó intézmények megvannak és régóta működnek. Számos olyan komoly szakember dolgozik Békéscsabán, akinek a munkája nélkül sokkal kevesebbek lennénk, és sokkal kevesebbet tudnánk megmutatni Békéscsaba kulturális életéből. A Munkácsy Negyed szerintem éppen ezektől az intézményektől, szakemberektől fog jól prosperálni, ráadásul már egy megszépült környezetben. Most is folyamatosan egyeztetünk, dolgozunk azon, hogy jó legyen, a legutóbbi közgyűlésen pedig a képviselők a negyed működtetéséhez szükséges döntéseket is meghozták. Egyre inkább bekerül a köztudatba, Magyarország turisztikai ügynöksége külön helyszínként jelöli Gyula mellett a békéscsabai Munkácsy Negyedet is, amely a kulturális kínálata révén is méltó turisztikai célpont lehet.