Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs hétfő délutáni sajtótájékoztatóján közölte: a járvány Magyarországon a következő napokban újabb szakaszba lép. Eddig különböző, egyedi megbetegedések fordultak elő, a fertőzöttek pedig kis közösségben adták át egymásnak a megbetegedést, most azonban a csoportos fertőzések időszaka következik, vagyis nem lehet majd megmondani, hogyan történt a vírus átadása.
Az országos tisztifőorvos közölte, hogy a megbetegedések elsősorban a közösségek és a szoros kontaktusok közt fordulnak majd elő. "Egy láthatatlan ellenséggel kell szembeszállnunk, Magyarország összes lakosának nagy erőfeszítést kell tennie. Egyikünk élete sem lesz olyan, mint korábban" – mondta.
Új szokásokra lesz szükség
Minimalizálni kell a személyes kapcsolatot, ezeket szolgálják a napokban bevezetett és bevezetendő rendelek – húzta alá Müller Cecília. Azt kérte, hogy aki teheti, maradjon otthon, mivel minden személyes érintkezés veszélyforrást jelenthet, ezek csökkentésére törekedjünk. Ne menjünk közösségbe, az idősek maradjanak otthon, akit a családja nem tud segíteni, az fordulhat az önkormányzathoz. A tisztifőorvos azt is kérte, hogy az idősek ne menjenek az orvosi rendelőkbe, ha nem muszáj. Mint mondta, az idős háziorvosokra is vigyázni kell, hiszen a járvány lecsengése után is számítanak rájuk, jelenleg inkább tudásukkal, tanácsaikkal segíthetnek, telefonon keresztül.
Müller Cecília azt is kérte, hogy ha valaki tünetet észlel magán, az telefonon keresztül vegye fel a kapcsolatot háziorvosával. Kérte, hogy hiteles információkból tájékozódjon mindenki; a nagyszülők látogatását egyelőre toljuk későbbre, a tömegközlekedést kerüljük. A személyi higiéné betartása most mindennél fontosabb – húzta alá –, a kézmosás fontossága kiemelkedő, szemhez, szájhoz ne nyúljunk, hiszen a nyálkahártyán keresztül is lehetséges a megfertőződés.
Az országos tisztifőorvos azt is megjegyezte, hogy azoknak nem kell maszkot hordania, akik egészségesek, ezek alkalmazása a betegeknél szükséges. Kérte, hogy otthonainkat tartsuk tisztán, a gyakran megérintett felületeket sűrűbben mossuk le; a külföldről hazaérkezők vonuljanak kéthetes, önkéntes karanténba, a különösen járványos területekről hazaérkezőket pedig hatósági karanténba kell helyezni. Mint mondta, a zárt terek rendkívül veszélyesek, az orvosi és ápolási személyzetet pedig különösen óvni kell. Az elmúlt napokban olyan intézkedések születtek, melyek lehetővé teszik az egészségügyi dolgozók áthelyezését. Felelős magatartásra van szükség ahhoz, hogy a járvány visszaszorítható legyen, a cél, hogy inkább elhúzódó legyen, ne pedig egyszerre zúduljon az egészségügyre.
Korlátozások lesznek a boltokban; esküvők és temetések továbbra is lesznek
Lakatos Tibor, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője hangsúlyozta, hogy a környező országokban megnőtt a betegszám, ez is azt jelzi, hogy a járvány elérte a térséget, éppen ezért léptetik életbe a miniszterelnök által délelőtt bejelentett intézkedéseket. Ezek közt sorolta:
- a kereskedelmi tevékenységek felfüggesztését a vendéglátóhelyiségekben 15 óra után
- a zenés, táncos rendezvény megtartásának tilalmát, ez alól kivételek az istentiszteletek, szent misék, a házasságkötések és a temetések
- sportrendezvények nézők nélkül tarthatóak meg
- tilos az előadóművészeti rendezvények látogatása (ezek közé tartoznak a mozik, színházak, múzeumok, közművelődési gyűjtemények)
- 16 óra után csak az élelmiszerüzletek, drogériák, patikák lehetnek nyitva
Lakatos Tibor azt is közölte, hogy a szabályok megszegése szabálysértésnek minősül, a büntetés 500 ezer forint is lehet, a rendelet betartását a rendőrség ellenőrzi.
Új szabály, hogy az okmányok postán is kiküldhetők. Emellett felmérik majd az egészségügyi szakképzésben részesülteket és adataikat, regisztrálják őket és szükség esetén az ilyen végzettséggel rendelkezők bevonhatók lesznek az egészségügyi válságkezelésbe. Jelezte: a kormány gondoskodik majd az idősek ellátásáról.
Lakatos arról is tájékoztatott, hogy eddig 40 olyan embert ellenőriztek, aki nem tartotta be a hatósági házikarantént.
Közölte, hogy külföldről nem léphetnek be a nem magyarok az országba, ez érinti a légi, a vasúti, a vízi és a szárazföldi határátlépést. Mint mondta, családokat nem szakítanak szét, magyar állampolgár nem magyar állampolgárságú szülei vagy házastársa – amennyiben tartózkodási engedéllyel rendelkezik – beléphet az országba.