– Mi tette szükségessé, hogy egy ilyen nagyívű pályázat megszülessen?
– A csabai Árpád fürdő fejlesztése régóta váratott magára, és most rendkívül fontos és szükséges fejlesztések valósulhatnak meg. Azonban, ha turisztikai szempontból közelítünk a kérdéshez, akkor látjuk: ahhoz, hogy Békéscsaba turizmusa jelentősen lépjen előre, olyan típusú, valóban átfogó fejlesztésre volna szükség a fürdőben, amely lehetővé tenné a jövőben azt, hogy az év minden napján képesek legyünk családi, wellness szolgáltatásokat nyújtani. Jelenleg az Árpád fürdő nagyjából 4 hónapon át tud jelentős számú vendéget fogadni, vagyis leginkább a nyári időszakban. Egyebekben a kapacitások korlátozottak, hiszen jelenleg csak az uszodát, termálvizes medencéket, szaunát tudjuk használni. Készült is korábban a város megbízásából egy olyan tanulmányterv, amely azt próbálta kibontani, hogy milyen beavatkozásokat lehetne megvalósítani az Árpád fürdőben úgy, hogy képesek legyünk egész évben vendégeket fogadni érdemi számban. Becslések szerint a mai áron ez úgy 6 milliárd forint ráfordítást igényelne. Most a meglévő keretből próbáljuk kihozni, amit lehet, nagyon fontos beavatkozások lesznek, de a keretek korlátozottak.
– Mire használható fel a megítélt összeg?
– Fontos elmondanunk, hogy a bruttó 950 millió forintos támogatást, három tételt magában foglaló projekt megvalósítására ítélték meg. Ráadásul a 950 millió forint az nem teljeskörűen beruházási összeg, hanem ez a projekt megvalósításához kapcsolódó egyéb kísérő költségeknek a fedezetére is szolgál. Még egy fontos kitétel, amit tudni kell: a támogató a forrásokat kifejezetten turisztikai jellegű beavatkozások megvalósítására nyújtja. Hosszas egyeztetések voltak arra vonatkozóan, hogy milyen szükségletek vannak, éppen bizonyos avulási folyamatok következtében. Azonban vannak olyan tételek, amelyek nem tudtak a projektbe bekerülni éppen azért, mert nem minősíthetők turisztikai jellegű beavatkozásnak. Ezért született olyan döntés, hogy a város kész bizonyos önerő biztosítással segíteni a projektet azon beavatkozások kapcsán, amelyek nem fértek a pályázati célokba, de szükségesek annak érdekében, hogy kellően komfortos körülményeket tudjunk a jövőben biztosítani a fürdőben. A támogató döntés most a napokban született meg, elindulnak az egyeztetések a fürdő üzemeltetői és a fürdőt használó szervezetek, sportegyesületek között annak érdekében, hogy olyan módon tudjuk a fürdőnek a fejlesztését megvalósítani, hogy ne kelljen bezárni a fürdőt ezen időszak alatt. A konkrét fizikai munkálatok jövő év első negyedében kezdődnek, és 2026-ban fejeződnek majd be.
– Egy gyerekparadicsom is épül, ami talán a legnagyobb hívó szó lesz a fürdő fejlesztése kapcsán.
– Ez az elem valóban új szolgáltatást, új szintet hoz a fürdőbe. A többi beavatkozás jelentős részben felújítás, amellyel a mai kor elvárásainak megfelelő szintre hozzuk a fürdőt. Viszont a gyermekparadicsom az más. Összességében közel hatszáz négyzetméter felületen valósul meg egy olyan fejlesztés, ami a gyermekek szórakozását szolgálja. Lesz egy spray park, lényegében egy vízi játszótér; ez egy gumiörleményes burkolatú, puha felületű létesítmény, több helyről ömlik alá a víz, a gyerekek pedig szaladgálhatnak és felfrissülhetnek közben. Ha elesnek, akkor puha felületre esnek, és nem sérülnek meg. Ez egy nagyon ingergazdag környezet lesz. Emellett létesül egy kisebb medence, ahol nagyjából talán a gyulai fürdőben is látható csúszdáselemekkel tarkított attrakciók lesznek elérhetőek a gyerekek számára. Kicsit hasonlatosak ahhoz, ami a száraz játszóterek esetében is itt-ott fellelhetőek. A harmadik eleme ennek a blokknak egy szárazföldi játszótér, amely ugyancsak gumiörleményes burkolatokkal lesz ellátva, és lesz ott egy nagy, krokodilformát ábrázoló mászó elem, egy másik mászó elem, valamint hinták, rugósjátékok várják majd a gyerekeket. Összességében ez tényleg egy szintugrást jelent a csabai fürdőben. Mégpedig azon a területen, amely most kevéssé használatos, a fürdőnek a Degré utca felöli végében található területet vonjuk be aktívabban a projektbe. Nem mellesleg a zöldterületeknek a teljes körű javítása is megtörténik majd.
– Egy kicsit konkurencia lenne ez Gyulának?
– Ha rövid választ szeretnék adni, akkor azt mondanám, hogy a két fürdő nem tud versenyezni. Ha Békéscsabán nyílnak jó vendéglők, azok konkurenciát jelentenek a gyulai vendéglőknek? Nyilván nem. Ha Békéscsabán egy sok milliárd nagyságrendű fürdőfejlesztés lenne, akkor konkurenciát jelenthetnénk, de ennek most nulla a realitása, és nincs is ilyen célja a városnak. Azt viszont tudjuk, hogy ma a turisták, a vendégek, a látogatók egyrészt élményt keresnek, másrészt az is nagyon fontos, hogy desztinációkban gondolkodnak. Márpedig nagyon szerencsés helyzet az, hogy Gyula és Békéscsaba itt van egy kőhajításra egymástól. Gyulán 600 ezer vendégéjszaka van egy évben, és ha már ott van a vendég, akkor mozog, máshol is körülnéz. Mi itt vagyunk 15 kilométerre egymástól, és látjuk, hogy a Gyulára érkező vendégek rendszeresen átruccannak Békéscsabára ilyen-olyan célból, a csabaiak pedig Gyulára. Tehát ez nagyon jó, hogy a két város szerintem kiválóan ki tudja egészíteni egymást. Ma már a turisztikai szakma szereplői között is egy nagyon-nagyon intenzív együttműködés formálódott, ami éppen azt segíti, hogy a mi desztinációnk, Gyula és Békéscsaba térsége együttesen tudjon még több vendéget vonzani. Annyi attrakciót, szolgáltatást kínáljunk, hogy eljöjjenek ide a vendégek, és ha már itt vannak, hosszabb időt töltsenek itt, és vissza is térjenek.
– A mostani fejlesztésben a Munkácsy Negyed és a CsabaPark is érintett. Milyen formában?
– Összesen bruttó 950 millió forint támogatás áll rendelkezésre. Ebből a legnagyobb részt a fürdő fejlesztésére fordítjuk, úgy negyvenmillió forint áll majd rendelkezésünkre a Munkácsy Negyedhez kapcsolódó beavatkozások megvalósítására, és mintegy 5 millió forint a CsabaParkhoz kapcsolódik. Mi is van mindebben? A Munkácsy Negyed vonatkozásában a tájékozódást, az információadást szolgáló tételeket fogunk tudni még megvalósítani: utcanév táblák, információs táblák készülnek, valamint lesznek zászlók és weboldal-fejlesztést fogunk tudni megvalósítani ebből a forrásból, hogy mindenki el tudjon igazodni a Munkácsy Negyedben. A CsabaPark esetében is információ bázisú a gondolkodás. Az elmúlt 10 évben kialakult, hogy körülbelül merre látjuk Békéscsaba turisztikai fejlesztéseinek a helyes irányát. Ebben markáns elemet a Munkácsy Negyed, fontos szereplő a CsabaPark, egyre fontosabb a Wenckheim kerékpárút. Viszont szinte minden turizmusban érintett település esetében tudjuk, hogy alapvetően a vendégéjszakákat a fürdők generálják. Ezért is fontos, hogy az idelátogató turisták számára is vonzó körülményeket kínáljunk. De azért ne feledjük, hogy a csabai fürdő látogatóinak mintegy kilencven százaléka a békéscsabaiakból és a környező településeken élőkből tevődik ki. Elsődleges felelősségünk az, hogy a csabaiakat szolgáljuk egy olyan fürdővel, ami valóban jó lehetőséget kínál a családok számára a kikapcsolódásra.