Scholtz Endre a békéscsabai Rózsa Ferenc Gimnáziumban érettségizett 1978-ban. Az intézményben Mladonyiczky Béla volt a rajztanára. Szegeden szerzett földrajz- és rajztanári diplomát. Mestereinek Takács Győző keramikusművészt, Mladonyiczky Béla szobrászművészt és Cs. Pataj Pál festőművészt tekinti. Tanulmányai befejeztével hazatért szülővárosába és itt dolgozott tovább. Többször tanított általános-, illetve középiskolákban, köztük egykori gimnáziumában is. Mint fogalmazott, ismerősei csak „gesztuskirály” néven emlegetik őt.
– Elég impulzív ember vagyok, mindig is az voltam. Alig húsz évesen úgy hívtak: Papa, a gesztuskirály. Számomra nagyon fontos a stílus, modor és a gesztus. Ezek jellemzik az alkotói attitűdömet. Gyorsan dolgozok, úgy hiszem, ha az ember összpontosít, akkor a színek frissek maradnak a vásznon. A mestereim mindig is mondták, hogy sokan tudnak festeni, csak nem tudják, mikor kell abbahagyni. Végtelenségig lehetne dolgozni egy képen, de tudni kell, mikor van kész az adott mű – fogalmazott.
A festőművész kérdésünkre azt is elmondta, hogy az impresszionizmus rendkívül közel áll hozzá.
– Az impresszionizmus, Édouard Manet, Claude Monet francia festők hatásai alól nem tudok kibújni, de nem is akarok. Az alkotói folyamataimban ők inspirálnak, az ő ecsetkezelési módszereiket alkalmazom. Munkácsy Mihály stílusából is merítek olykor, de számomra a franciák könnyedebbek. Ezért is választottam Párizst következő kiállításom színteréül, hiszen ez a környezet a festészet melegágya – fogalmazott Scholtz Endre.
A művész galériájában arról is szót ejtettünk, hogy harminc évvel ezelőtt is volt egy tárlata Franciaország fővárosában. Mint mondta, akkor ötven diákjával utaztak ki az országba. Akkor Szőke János páter és Habsburg Ottó segített neki a helyszín kiválasztásában.
– Több évtizeddel ezelőtt egy nagyon különleges családi fényképet adtam ajándékba Habsburg Ottónak. Ezen a képen azt lehetett látni, ahogy József főherceg fogadja Temesváron az első világháborús hadsereget, akik vonattal vonultak keresztül Békéscsabán. A fotó mellett még egy festményemet is oda ajándékoztam. Akkor segítséget kértem tőlük egy párizsi kiállítás megszervezéséhez. Egymásra néztek és azon gondolkodtak, ki az emberük Párizsban. Majd kis idő múlva Szőke János megszólalt, és annyit mondott: Ilonka néni lesz az emberünk. Két héttel később már kint lehettem a városban – mesélte az alkotó.
Scholtz Endre azt is elmondta, hogy korábban sokkal egyszerűbb volt a kiutazás. Hozzátette, a mostani tárlatot már egy éve szervezik.
Az alkotó több mint húsz munkájából álló kiállítás szentmisével kezdődik, majd a tárlatot Habsburg György, Magyarország nagykövete nyitja meg október 20-án, vasárnap, a Párizsi Magyar Katolikus Misszió épületében.