Hazánk legnagyobb csendélet festőjének képeit állítja ki a Kohán Képtár Gyulán

2024. szeptember 6. 09:23 | Kintner Nikolett

Csütörtökön nyílt meg az a gyulai kiállítás, amely Pentelei Molnár János képeit mutatja be. A csendéleteiről ismert festőművész munkásságából több mint 40 képet mutatnak be a Kohán Képtár.

Pentelei Molnár János festőművész képeiből nyitotta meg kiállítását a Kohán Képtár Gyulán, csütörtökön. A Boda József magángyűjtő által rendelkezésükre bocsátott, eredetileg hatvan művet meghaladó kollekcióból több mint negyven darabot mutatnak be, ezzel is tisztelegve a festőművész halála előtt, mely novemberben tölti századik évfordulóját.

Pentelei Molnár János 1878-ban született Dunapentelén (a mai Dunaújváros területe) és számos kötődése volt Békés mármegyéhez.

– A festőművész nemcsak csendéleteiről, hanem tájképeiről, portréiról is ismert maga, aki egyébként nagyon sok szállal kötődik Békés vármegyéhez, konkrétan Gyulához is. Száz évvel ezelőtt a gyulai tüdőszanatóriumban hunyt el és feljegyezték róla, hogy még az utolsó időszakában, ágyban fekve is dolgozott, ecsettel a kezében hunyt el – nyilatkozta Liska András, az Erkel Ferenc Múzeum szakmai vezetője.

 

Művei sikeresek voltak rövid élet során és halála után is, több díjat tudhat magáénak, többek között az Állami nagy aranyérmet, melyet Rippl-Rónai József, szintén neves magyar festő elől nyert el 1915-ben. Festményeinek egyik legnevesebb gyűjtője maga I. Ferenc József uralkodó volt.

A Boda József által felajánlott kollekció olyan gazdag és sokszínű volt, hogy a szervezőknek szortíroznia kellett, így csak a legkiforrottabb művek kerültek be a gyulai tárlat anyagába. A kiállítás témájában kétfelé válik: az egyik a festő misztikus hangulatú, napfényes, a másik pedig a németalföldi csendéletfestészet hagyományait felelevenítő műveiből áll, jól elkülönített kompozícióban.

– Régen rendeztem már ilyen közönségbarát kiállítást. Pentelei Molnár egész művészete olyan, amely könnyen utat talál a közönség szívéhez, és ezt a fajta festőművészetet jellemzően szereti a múzeumlátogató közönség – mondta Gyarmati Gabriella művészettörténész, a kiállítás kurátora.

A kiállítást november 17-ig tekintheik meg az érdeklődők a gyulai Kohán Képtár kiállítótermében.

További programok »

FEL