Népművészeti hagyományőrzés a karácsonyi készülődés jegyében

2024. december 24. 18:52 | Fajó Attila

A népművészeti értékek megőrzést, tovább éltetését segíti Békéscsabán is a Nemzeti Művelődési Intézet által működtettet aSzakkör program. A szakköri tevékenységek most az ünnepi készülődés jegyében zajlanak.

Kinyó Ágnes maga is bútorfestő szakkört vezet Dél-Békésben. Mint mondja: a Békés Megyei Népművészeti Egyesület támogatásával működő aSzakkör program értékes kis közösséget hozott létre Békéscsabán.

– Nagyon jó, hoy ilyen remek kis közösséget találtam, ahol az emberi kapcsolatok is erősödnek és a szakmai tudás is tovább öröklődik – emelte ki a végegyházi közművelődési szakember, bútorfestő szakkörvezető.

A Tégla Népművészeti Alkotóházban működő bútorfestő szakkör ezekben a hetekben a népművészeti hagyományőrzés az ünnepi készülődés jegyében zajlik. 

– Én nagyon nagy híve vagyok a hagyományőrzésnek. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy úgy adjuk át a tudást, hogy abban benne van a régmúlt hagyománya is. A gyerekeinkre, a következő generációra nézve nem mindegy, hogy mit adunk tovább, milyen tárgyakkal vesszük körbe magunkat – mondta el Schneiderné Papp Edit, a békéscsabai bútorfestők szakköri vezetője.

A Nemzeti Művelődési Intézet ötletéből induló országos program Békés vármegyében jelentős mértékben segíti az önművelődő kis közösségek létrejöttét. 

– Elmondhatjuk, hogy évről évre növekszik a szakkörök száma. Békés vármegyében mintegy 140 szakkör indult el ebben az évadban, mely mintegy 700 személy számára biztosít értékes foglalkozásokat. A program itt nálunk is nagy népszerűségnek örvend, negyven településen.– fogalmazott Csibor Márton, a Nemzeti Művelődési Intézet Békés Vármegyei Igazgatóságának vezetője.

Az ünnepkörhöz kötődő szakköri foglalkozásokon mézeskalács-sütés, karácsonyfadísz-készítés és más hasonló kézműves remekek készítése zajlik. 

Galéria

 

További programok »

FEL