Rákász Gergely orgonaművész legutóbb a Csabagyöngye Kulturális Központban lépett fel december negyedikén. Számára a karácsony többféle jelentést hordoz. Mint mondta, egyrészről a rohanást jelenti számára, hiszen decemberben több mint húsz koncertje volt karácsonyig, másrészről a jól megérdemelt lelassulást is.
D. Nagy Bence, a Békéscsabai Médiacentrum szerkesztő-műsorvezetője elmondta, hogy a kereszténység ilyenkor Jézus születésére emlékezik, de a visszajövetelére is várakozik.
– A keresztény ember karácsonykor Jézus születését ünnepli, illetve erre a történelmi tényre emlékszik vissza. Az adventi időszak valóban a várakozás idejét jelenti, de a keresztények számára valójában két advent, eljövetel létezik. Vagyis Krisztus már egyszer eljött, a kereszténység pedig a visszajövetelére is vár. Ennek az időszakát éljük most – mondta el a szerkesztő-műsorvezető.
A Filharmónia Magyarország kulturális szervezője a karácsonyi ajándékozást emelte ki. Mint mondta, számára nem az ajándékok miatt fontos ez az ünnep.
– Mi már nem adunk ajándékokat egymásnak, régebben csináltunk olyat, hogy kihúztuk egymás nevét. Ahogy bővült a család, ez egyre izgalmasabb volt, de mindenünk megvan és igazából nem is a tárgyi dolgokat kellene halmoznunk, bármennyire ezt sugallja, ezt nyomja ránk a társadalom. Mi megpróbálunk élményeket ajándékozni egymásnak, például egy-egy koncertet – fogalmazott Mohácsiné Szeverényi Ágnes, a Filharmónia Magyarország kulturális szervezője.
Lenkefi Zoltán, a Békéscsabai Napsugár Bábszínház igazgatója a színházi intézmény feszített tempójáról beszélt.
– Nagyon sokféle emberrel találkozunk a munkánk során. Mindenkinek szüksége van arra, hogy egy kicsit megálljon, legyen pihenés, csönd, elcsendesedés. Az ünnepben is azt szeretem, hogy a családom van körülöttem, azok az emberek, akik közel állnak hozzám – mondta el Lenkefi Zoltán.
Van, aki számára ilyenkor az együtt töltött minőségi idő a legfontosabb. Ifjabb Mlinár Pál, a Viharsarok Táncszínház művészeti vezetője kiemelte, hogy a családjával a hagyományoknak megfelelően töltik az ünnepet.
Megyeri-Horváth Gábor festőművész az adventi időszakban is a művészeti oktatásnak szentelte idejét.
– Nagyszüleim jutnak eszembe első ízben, akik ilyenkor már készültek az ünnepekre. Az ő hagyományaiknak megfelelően próbáljuk mi is ezeket a szokásokat átadni. Filmeket nézünk, tradícionális ételeket fogyasztunk, sokat beszélgetünk, társasjátékozunk – osztotta meg ünnepi tevékenységeiket a festőművész.
Az interjúkban elhangzottak alapján elmondható, hogy a karácsony többeknek a csendet, a nyugalmat és a szeretteikkel való minőségi együttlétet jelenti, hiszen az ünnep egy olyan közös pillanat, amiért érdemes élni.