Na most akkor vega vagy vegán?

2024. november 16. 08:33 | Csiffáry Zsuzsanna

A vegetarianizmus és a veganizmus fogalma sem idegen hazánkban, bár akadnak olyan közösségek, ahol nem tisztázott e két étrend közti különbség, avagy hasonlóság. Közös pont, hogy húst egyik tömb sem fogyaszt, ezen kívül azonban a két életstílus sok dologban különbözik egymástól.

A vegetarianizmus fogalma évtizedek óta jelen van Magyarországon, addig a veganizmus az utóbbi években dívik. Gyökerei a vegetarianizmusnak és a veganizmusnak is hasonlóak, ám míg előbbi inkább csupán egy étkezési szokást takar, utóbbi komplett életmódot.

A vegetarianizmus egy táplálkozási gyakorlat, amely először Indiában és tőle függetlenül az ókori görög világban jelent meg. Ennek követői  bármilyen állat megölésével elkészített táplálék elfogyasztását elvetik. Vegetáriánus alatt a hétköznapi szóhasználatban az olyan embereket értjük, akik nem esznek húst, ellenben fogyasztanak tojást, tejtermékeket és mézet. A vegetarianizmus általában nem mutat túl a táplálkozási szokásokon, de lehetnek kivételek. A húsmentes étrendnek különböző irányzatai is vannak, mint például az  ovo-lakto-vegetáriánus: csak a húst mellőzi, tojást és tejterméket fogyaszt, vagy a lakto-vegetáriánus: sem húst, sem tojást nem fogyaszt, tejterméket viszont igen, emellett az ovo-vegetáriánius: tojást fogyaszt, de tejtermékeket és húsokat nem. 

Negyedik típusaként szokták emlegetni még a teljes vegetáriánus vagy növényi étrendet, amelyet sokszor össze is kevernek a veganizmussal. A növényi étrend annyit jelent, hogy az illető nem fogyaszt semmilyen állati eredetű terméket, sem húst, sem halat, sem tojást, sem tejterméket, sőt, a méz és egyéb méhészeti termékek, illetve az állati eredetű összetevők, mint például a tejsavó, a kezein, a zselatin fogyasztása is tiltott. Az elv az élet minden területére kiterjed, nemcsak az étkezésre: az öltözködésre (nem hordanak bőr és selyem anyagból készült ruhákat, cipőket), a kozmetikumokra (nemcsak az alapanyagok tekintetében, hanem az állatkísérleteket is elítélik), sőt, a szabadidős tevékenységre is (egy vegán nem jár például állatkertbe, cirkuszba). Ezt az étrendet általában nem etikai, hanem egészségügyi motivációból választják.

Ha valaki azon gondolkozik, hogy kipróbálja a vegán táplálkozást, előtte fontos, hogy alaposan informálódjon, milyen hatással lehet ez az életére és az egészségére. 

További programok »

Itthon

A cél közös és egyértelmű: Tegyük szebbé a környezetünket!

A Körösvidék Alapítvány a Fidesz Békéscsabai Szervezetével közösen idén is csatlakozott a TeSzedd! elnevezésű országos kezdeményezéshez. Az akció hazánk legnagyobb önkéntes hulladékszedési mozgalma, amelyet idén 13. alkalommal hirdettek meg. Az egész országra kiterjedő kampány célja, hogy önkéntes megmozdulás részeként közösen varázsoljuk tisztábbá környezetünket.
16:46