A vegánok száma évről-évre rohamosan nő. Ám globálisan nézve még mindig csak a társadalom kb 1%-át teszik ki, és eltérő lehet, hogy ki, hogyan szemléli a veganizmust. Éppen ezért a becslések is csak óvatosak ebben a témában, de már évek óta van egy szám, ami közel lehet a valósághoz – olvasható a Prove oldalán.
A vegán kifejezést Donald Watson, a Vegán Társaság (Vegan Society) alapítója hozta létre 1944-ben. Kezdetben ezt a meghatározást a tejterméket nem fogyasztó vegetáriánusokra használták. 1951-ben azonban a Vegán Társaság a veganizmust már az állatok kizsákmányolása nélküli életmódként írta le. A veganizmus egy olyan filozófia, amely elutasítja az állatok áruként történő felhasználását.
A vegánok pontos számát meghatározni nem könnyű feladat, hiszen sok ember egy kategóriába sorolja a vegánokat, a növényi étrendet követőket, sőt még a vegetáriánusokat is. A vegetáriánusok és vegánok száma a világ népességének körülbelül 8%-át teszik ki, viszont a vegánokra nézve ez az érték jóval 1% alá esik. Kontinensekre levetítve ez az érték azonban nagy kilengéseket mutat.
A világ legfejlettebb országaiban a vegánok a népesség 2-8%-át alkotják, míg a fejlődő országokban ez az érték kevesebb, mint 0,1%.
A vegánok száma az utóbbi évtizedben elképesztő növekedésnek indult. A legnagyobb arányban a következő országokban találhatóak meg:
- Izrael – 5 százalék
- Svédország – 4 százalék
- Japán – 2,7 százalék
- Lengyelország – 1,6 százalék
- Egyesült Államok – 1,5 százalék
- Egyesült Királyság – 1,1 százalék
- Németország – 1 százalék
- Olaszország – 0,6 százalék
- Finnország – 0,5 százalék
- Spanyolország – 0,1 százalék
Arra is keresték már a választ, hogy a vegánokat mi motiválta arra, hogy elhagyják az állati termékeket. Több opciót is kiválaszthattak. A válaszadók nagy százaléka az egészségügyi okok mellett az állat- és környezetvédelmet jelölte meg indoklásként. Ebből is látszik, hogy bár a veganizmus alapvetően egy állatjogi mozgalom, nagyon sok ember egészségügyi- és környezetvédelmi okok miatt dönt a növényi étrend mellett.
Ugyanakkor még így sem biztos, hogy vegánnak nevezhető, ha más módokon állatokat használ (cirkuszba jár, állatkísérletes terméket használ vagy bőrcipőt hord) ezért is olyan nehéz meghatározni a vegánok pontos számát.
Forrás: sokszinuvidek.24.hu